Absťák u opioidů – odvykací stav

 • 17
Absťák - ilustrační obrázek

Absťák u opioidů – odvykací stav

Štítky : 

Absťák po opioidech a opiátech, jako je heroin, oxykodon, buprenorfin, je tělesný a psychický stav, kterým si tělo zvyká na nepřítomnost opioidů v těle. Je extrémně nepříjemný a většinu závislých přinutí se k užívání opioidů vrátit, aby ho zahnali. Jeho délka a průběh závisí na typu opioidu. Niže najdete symptomy, co čekat, jak dlouho to bude trvat a také, jak se tomu bránit – svépomocné rady.

Délka absťáku u krátkodobých opioidů/opiátů

U krátkodobých opioidů a opiátů (heroin, morfin, oxykodon, tramadol, hydromorfon, tapentadol aj.) trvají fyzické symptomy absťáku zhruba jeden týden až měsíc, psychické symptomy trvají zhruba jeden až dva měsíce, ale mohou trvat i déle (u lidí, kteří brali opioidy dlouho). Je velice nepříjemný, extrémně nesnesitelný. Nejhorší stavy jsou vždy v prvním týdnu, poté již Vám bude lépe.

Pokud jste brali delší dobu (větší množství let, 5, 10 a více let), tak je možné, že po překonání samotného silného absťáku, budete v dalších měsících možná pociťovat tzv. PAWS (post-acute withdrawal syndrome), což je jakýsi další typ absťáku, čistě psychický, slabý. Jde o stav, kdy Vám připadá svět šedý a nic Vás nebaví. Tento pocit má člověk i během absťáku, ale běžně se nestává, že by ho měl i např. po osmi měsících – pokud se právě nedostaví PAWS. Ten ale není nijak závažný a dá se překonat, pokud má člověk vůli. Stav se Vám postupně lepší, až vše zcela vymizí.

 • Fyzická část absťáku: nejhorší je první týden a postupně se stav zlepšuje, do měsíce již nepociťujete vůbec nic.
 • Psychická část absťáku: nejhorší jsou první dva až tři týdny, do měsíce a půl již nepociťujete vůbec nic.
 • PAWS: následná část, která se dostaví jen u lidí, kteří brali velmi dlouho, vymizí v následujících měsících, do jednoho roku již nepociťujete vůbec nic.

Průběh absťáku u krátkodobých opioidů/opiátů, co budete cítit

Absťák se dostaví u krátkodobých opioidů vždy během 24 hodin, u některých během 8 hodin od užití, závisí také na typu opioidu a na intenzitě braní.

Nyní časový průběh fyzických symptomů. Tučně jsou označeny symptomy, které jsou přítomny vždy, i když jste brali opiáty třeba jen čtyři měsíce, další příznaky se u Vás objeví pokud jste brali déle:

 • První den: očekávejte zívání a slzení očí, výtoky z nosu, bolest svalů, třes, neklidné nohy, hroznou nervozitu, zmatenost, záškuby v končetinách, návaly horka a chladu, pocení, pocit studeného potu
 • Druhý a třetí den: symptomy z prvního dne jsou ještě silnější, pocení je silnější, nervozita je silnější
 • Na pomezí třetího a čtvrtého dne se dostáváte do další fáze, kdy se začne ozývat břicho a střeva – čekejte průjem, zvracení, mnohdy obojí najednou. Výtoky z nosu a očí a zívání už moc nepociťujete, návaly horka a chladu jsou menší. Nervozita a třes jsou stále strašné, záškuby v nohou hrozné. Někdy máte pocit, že na Vás tlačí uvnitř ještě další tělo, vše Vás bolí.
 • Pátý až sedmý den jsou přítomny příznaky ze čtvrtého dne, ale postupně se snižují.
 • Osmý den až devátý den už přetrvává v podstatě jen průjem a bolest břicha, a dále nervozita a třes.

Příznaky z osmého dne se u závislých, kteří užívali například několik let v kuse, mohou prodlužovat – slábnou postupně například po dobu dalšího týdne, dvou, nebo tří..

Po celou dobu absťáku pociťujete chutě na užívání opioidů – tzv. craving. Dále samozřejmě třes, nervozitu, mnohdy i úzkosti, uvědomování si důsledků dosavadního života atd. Všechny psychické symptomy se postupně snižují.

Během absťáku nemáte také vůbec chuť k jídlu a chutě se Vám postupně proměňují. Hlavní je se donutit alespoň něco sníst a vypít, další rady jsou níže.

Délka absťáku a jeho průběh u dlouhodobých opioidů/opiátů

U dlouhodobých opioidů, ke kterým patří hlavně metadon a buprenorfin (léky Subutex, Suboxone a Ravata), čekejte absťák na několik měsíců. Fyzický absťák trvá kolem jednoho měsíce, je mnohem mírnější než u krátkodobých opioidů, ale zato dlouhý. Výše uvedené symptomy se Vám v podstatě rozprostřou – fyzické cca do měsíce a psychické do několika měsíců.

Strávit ho v nemocnici – léčebně nebo doma?

Absťák se dá překonat v psychiatrickém zařízení, na tzv. detoxu, kde ho udělají o trochu snesitelnější než kdybyste neměli vůbec žádnou pomoc. Léčebna Vám může pomoci v odstřihnutí se od světa, kde jsou drogy, abyste si v prvních dnech nejeli hned něco koupit, a také Vám může pomoci pomocí léků (pokud je sami nemáte, nebo je neumíte/nechcete užívat na vlastní pěst). V léčebnách často převedou nemocného na jiný opioid (například buprenorfin) a ten mu vysadí. To Vám částečně uleví.

Na druhou stranu je toto prostředí nepohodlné, často bývá limitován (nebo je zcela zakázán) přístup k věcem, které by Vám pomohli absťák překonat. Liší se to nemocnici od nemocnice – zjistěte si tedy předem, jak to funguje v nemocnicích/léčebnách ve Vašem okolí. Bývá totiž limitován nebo zcela odepřen přístup k hudbě, filmům, které by Vám mohly psychicky velmi pomoci. Nemohou Vás tam obvykle navštěvovat lidé, kteří nic neužívají, aby Vás podpořili. Problém bývá často i vztah personálu k pacientům – často jsou arogantní, a všude kolem je ignorace potřeb pacienta. Pokud chcete užít specifické léky/látky, v naprosté většině případů jsou proti, platí to například u benzodiazepinů, nebo svépomocných léků, které sice fungují, ale na absťáky se běžně nepoužívají, stejně tak tomu je i u bylinek. Situace okolo přístupu k pacientům se liší nemocnici od nemocnice. Zvážení, zda to zkusit doma sám, nebo využít služeb zdravotnického zařízení, je na Vás. Těm déle užívajícím (několik let a více) bychom ale doporučili velmi důkladné zvážení, zdravotnická pomoc u nich může být důležitá.Rady, jak absťák překonat, zmírnit, ulehčit

Níže publikujeme svépomocné rady. Sepsal je pro nás dlouholetý uživatel opiátů. Tyto rady nejsou stanoviskem vlastníka stránek a v žádném případě nenahrazují kvalitní lékařskou péči. Jsou určeny pro uživatele krátkodobých opioidů jako je heroin, morfin, oxykodon, hydromorfon, ale mohou pomoci i uživatelům dlouhodobějších opioidů. Hodí se pro domácí překonání absťáku.

Vždycky, když mám absťák po opiátech, tak je to strašný peklo. Tady píšu seznam toho, co mně osobně pomáhá, když mám překonat absťák.

Postupné vysazení

Určitě je nejlepší si čas, kdy budu v absťáku, předem naplánovat. Několik dní před samotným absťákem postupně snižovat dávky, abyste neměli absťák z velkého množství. Buď můžete před tím nejhorším dávky o trochu snižovat, nebo se můžete převést na jiný opiát a ten poté vysadit/vysnížit. Je v tom plánování, promyslete si to tedy a poté se svého plánu držte. Pokud berete heroin, může být například pro Vás nejlepší se převést na něco jiného a to potom rychle vysadit – použil bych třeba Tramal (tramadol). Nebo prostě začít absťák a v prvních dnech si tím Tramalem od něho trochu ulevit, trochu si ho zmírnit.

Benzodiazepiny, léky na uklidnění

Určitě se hodí něco na uklidnění – zabírají nejlépe benzodiazepiny – tzn. ať už diazepam, nebo Neurol, Xanax, Rivotril atd..
To pomůže od třesu nohou a hlavně to pomůže od nervozity, u mě to dělá divy. Je to ale návykový lék, nelze to užívat déle než měsíc. Zkoušel jsem i jiné léky na nervozitu, benzodiazepiny ale fungují nejlépe.
Bohužel jsou na předpis, takže to musíte zvlášť sehnat, koupit od někoho na ulici, nebo můžete zajít k jakémukoliv doktorovi, když mu popíšete svůj problém, tak buď bude proti, protože jsou to také návykové prášky, nebo Vás pochopí a nenechá Vás trpět.

Dextrometorfan (DXM)

Na návaly horka a chladu, pocení, křeče a bolest svalů se hodí léky, které obsahují dextrometorfan (DXM).
Je to látka se strukturou opioidů, ale působí jinak – v malých dávkách velmi dobře tlumí kašel s malými vedlejšími účinky, proto je též dostupný bez předpisu. Ve velkých dávkách vyvolává halucinace a pocit oddělení od těla.
Když ho budete brát v o trochu vyšších dávkách než doporučených, ale stále ne vysokých, tak žádné halucinace cítit nebudete.
Ideální dávka pro zlepšení stavu je 80mg dextrometorfanu a víc..
V Česku byl dřív v tabletách, ale pak to dali na předpis, a teď už je volně k prodeji jen v sirupech proti kašli Mugotussol a Stopex.
Tablety jde ale stále koupit v sousedním Německu.
Tablety pomáhali zaručeně, protože bylo možné vstřebat do těla větší množství dextrometorfanu.
Bohužel sirupu lze vypít jen omezené množství, pak má člověk pocit na zvracení, nebo i zvrací, takže sirup pomůže jen omezeně. U silných absťáků je to slabá pomoc. Ale i tak se hodí, každá pomoc se hodí.

U dextrometorfanu pozor, pokud máte epilepsii, nebo historii epilepsie v rodině, nebo pokud užíváte antidepresiva, která se s ním nesnesou. Pak je potřeba zvyšovat dávky postupně a dávat pozor, abyste nedostali epileptický záchvat. Pro zdravé lidi je ale bez problému a opravdu funguje.Loperamid

Při absťáku budete mít průjem. Od toho Vám pomůže nějaký lék, co obsahuje loperamid – tzn. buď Imodium, nebo Loperon, nebo Lopacut, nebo Loperamid Dr. Max.
Je velmi účinný a stal se mi vždy nepostradatelnou pomocí. Velice doporučuji.

Vitamíny a minerály

Dále se hodí vitamíny a minerály – postačí šumivý tablety do skleničky vody, ale nejlépe komplexní doplněk stravy se všemi důležitými látkami. Tělo má totiž při absťáku celkovou nerovnováhu a pomocí vitamínů a minerálů mu pomůžete se znovu srovnat.

Horké koupele

Horké koupele pomáhají při křečích ve svalech a částečně i při jejich bolestech, současně přirozeně uvolňují.

Zábava

Cokoliv, co Vás zabaví. Vzhledem k tomu, že absťák je běh na delší trať a budete se pravděpodobně cítit, že je to nekonečné, bude třeba se nějakým způsobem zabavit. Už jen proto, abyste se na chvíli odreagovali od všech těch příznaků absťáku. Doporučuji cokoliv nenáročného – hodně pomáhá hudba, filmy a seriály, někomu počítačové hry.

Fyzická aktivita a sport

Jsou to činnosti, do kterých se budete při absťáku muset dokopat. Pomohou Vám ale se zvládnutím křečí a co je nejdůležitější, pomohou Vám s nastolením správné rovnováhy endorfinů v mozku. Na absťák mohou mít přímo blahodárný účinek.

Přátelé/rodina/kamarádi/známí/domácí mazlíčci

Důležitá součást, která je sice na konci seznamu, ale je velmi důležitá. Není nic horšího, než být na absťák sám. Pokud to tedy možné, nestraňte se lidí, kteří by Vás podpořili, povídali si s Vámi a se kterými byste strávili hezký čas.
Také domácí mazlíčci pomáhají, protože se člověk s nimi cítí klidněji a zároveň se člověk zaměstná tím, že se o ně stará.

Odříznutí se od závislých

Na konec seznamu ještě další neméně důležitý bod. Během absťáku a i po jeho překonání je dobré se nebavit s nikým, kdo by Vás táhnul zpátky k užívání drog. Mohlo by se pak stát, že zdárně překonáte týden absťáku z opiátů, z toho nejhoršího budete venku, ale Váš pseudopřítel Vás svede zpátky do závislosti. Celý Váš úspěšný týden bez drog by tak byl zahozený.

Další možnosti

Uvádím i další možnosti, u nich buď nemám funkčnost ověřenou tak jako předchozí body (například jsem je nevyzkoušel nebo jen málo), nebo u nich je funkčnost sporná.

 • Iboga – to je keř, který má halucinogenně-stimulační účinky a používá se právě pro překonání opiátových absťáků. V Česku se ale špatně shání. Užívá se kůra tohoto keře. Zkusil jsem ho jednou, opravdu mi pomohl, bohužel jsem ho neměl dostatečné množství. Určitě třeba dostudovat. Uvádí se, že není vhodný pro osoby nemocné se srdcem.
 • Klonidin – v USA se občas během odvykacího stavu po opiátech předepisují léky s účinnou látkou klonidinem. Jedná se o lék na vysoký tlak, používaný i při léčbě ADHD a u Tourettova syndromu. Klonidin absťák nezastaví, ale zmírní jeho obtíže – konkrétně z větší části zmírní nervozitu, křeče, pocení, bolesti ve svalech, syndrom neklidných nohou. Nejedná se o opioid, ale o látku působící na část receptorů v mozku, které jsou při absťáku pod tlakem. Bohužel v Česku žádné léky s klonidinem na trhu nejsou. Nejbližší trh, kde je klonidin k dostání, je Německo. Nevyzkoušel jsem ho.
 • Kratom – to je poměrně známý strom, jeho listy se drtí a užívají. Je to vlastně opiát, který by se použil jako dočasná náhražka, a pak by se vysadil nebo užíval dál. Jeho nevýhoda je, že je slabý, u silnějších závislostí se nehodí.
 • Marihuana – tady je sporné, jestli může pomoct. Většině lidí ale pomůže, na chvíli přestanou myslet na svoje problémy. Problém u ní je, že některým lidem se po ní naopak psychicky přitíží – například osobně se mi stalo, že jsem při absťáku byl nervózní (jako vždy při absťáku), ale po trávě jsem nervozitu ještě více prožíval, cítil jak mi tluče srdce atd. Můžete tedy zkusit, ale není to stoprocentní.

 

Závěrem článku bychom Vám my, autoři webu, rádi popřáli mnoho sil a výdrže při zdolávání absťáku. Stojí to za to.


O autorovi

JT

Bývalý uživatel heroinu - narkoman. V současnosti na substituční léčbě. Vyzkoušel velké množství známých a méně známých omamných látek. O drogách chce informovat zcela pravdivě, popsat jak pozitivní, tak i negativní účinky drog. Občasně přidává i články jiných autorů.

Vaše komentáře

Petr Zacios

23. dubna 2019 v 18:50

Zdravím, chtěl bych se vyjádřit k vašemu článku, co se týče absťáku. Beru heroin něco malo přes dvacet let a hodne čtu různé články o absťácích od fetaku a doktorů. Důvod je ten, že velmi často si dávám pauzy od heroinu, aspoň se snažím. A můžu říct, že mám toho nactene opravdu hodně a hlavně zažité. Ale k věci, jen jsem vám chtěl říct, že poprvé jsme si přečetl dokonalý a sto procente pravdivý článek a jsem rád, že konečně někdo to napsal podle pravdy a zkušeností a ne podle učebnic. Těší mě, že někdo tak pomaha lidem dávat rady a velmi dobre rady. Taky bych chtěl pomáhat lidem a taky se snažím svým kamarádům, ale oni mě neposlouchaj, protože si myslí, že melu nesmysly. Prostě chci říct, že hodně dobrý článek a opravdu hodně přesný, jen tak dál! Vždy rád pomůžu, kdyby jste chtěli, třeba různými návštěvami ve školách nebo podobně. Děkuji a nashle.. A pevnou vůli!

  JT

  2. května 2019 v 1:16

  Dobrý den, Petře,
  ani nevíte, jak nás Vaše pozitivní reakce potěšila. Na webu pracujeme jen ve dvou (kromě snad jednoho článku, kdy jsme byli tři), je to takový náš koníček. Absťák po opiátech máme prožitý každý asi milionkrát, takže víme, co to obnáší, a proto je článek podle skutečnosti, ne jako na jiných webech, kam to opíšou z učebnic..
  Kdybyste opravdu chtěl pomoci, můžete nám pomoci sepsáním nějakého článku – například o Subutexu, Tramalu atd. Kdykoliv se mi můžete ozvat.
  Co se Vašeho braní heroinu týče, tak Vám přeji, ať jste v pořádku. Já v tom pauzy nikdy nedokázal dělat, léčebna mi nepomohla, vždycky jsem se k heráku vrátil. Stabilizoval jsem se až na substituci.
  Ať se Vám daří!
  Honza & Alenka & Tomáš

  R

  21. května 2019 v 17:27

  tý voe 20 let to bych asi zdechnul:( … já si herák rád zahulím občas ,ale jako už když hulím týden tak je to bolestivý z toho vyskočit a ano pomůže tramal , stilnox apod . No ted už hulí naposled , asi týden a končím s herákem , je to nemilosrdná zkurvená a devastační droga , nedává mi to už vůbec nic … patlám se v tom tak půl roku s přestavkami i 2 měsíce .. pomohl by mi subutex ,ale nechci jít do té léčby .. seru jim na to vyskočím si z toho zastudena jak mi doporučila paní chytrá Mudr . Š z Olomouce . Kemo držím ti palce at se toho zbavíš je to zkurvenej shit a děkuju Bohu že jsem to nikdy nejebnul venozně …

Misak

15. května 2019 v 10:25

Dobrý den ☺ super článek.
Mam ovšem dotaz.
Bral jsem Tramal- 100 až 200 stisku pumpy denně cca 5 měsíců
Teď jsem 4 den úplně bez toho ale mam problém, nejde mi vůbec ale vůbec usínat. Jsem cely den vzhuru pak jdu na nocni prijdu domu a neusnu.. nejaka rada? Diky . Misak

  JT

  24. května 2019 v 4:43

  Dobrý den,
  moc děkuji za Váš dotaz. Bohužel problém usnout a udržet si normální délku spánku je jeden z typických příznaků absťáku po Tramalu (účinná látka tramadol), ale i po dalších opiátech a opioidech.
  Spánek se dá při opioidovém absťáku řešit nejlépe léky na spaní nebo uklidnění. Potřebujete ve Vašem případě, aby Vám to zabralo hned. Bohužel léky na spaní s okamžitým účinkem vyvolávají po pár týdnech každodenního užívání silnou a nepříjemnou závislost. Musel byste zvážit pro a proti, případně míru rizika, abyste se místo Tramalu nestal naopak závislým na lécích na spaní.
  Konkrétně se na to dají užít hypnotika jako Stilnox nebo Sanval (ty jsou přímo na usnutí, účinná látka zolpidem).
  Dále se na to dají užít benzodiazepiny, ty Vás zklidní před spaním, nemáte takové křeče atd. Například jde o Xanax a Neurol (účinná látka alprazolam), případně o léky Diazepam Slovakofarma (účinná látka diazepam), Rivotril (clonazepam) nebo Lexaurin (bromazepam). Ony zabírají skvěle, ale musel byste si dát pozor na možnou závislost.
  Ještě by Vám mohl pomoci Chlorprothixen (účinná látka má stejný název) nebo podobný lék. Ten je totiž návykový minimálně, je to antipsychotikum, je hodně tlumící, takže by Vám mohl pomoci. Sám jsem ho při absťáku bral.
  Každopádně na všechny tyto léky je třeba recept, nejlepší by bylo, kdybyste si zašel k lékaři – například klidně i k praktickému, posoudil by Váš zdravotní stav, to já takhle přes písmena nemohu.

  Během abstinenčního syndromu je také dobré se donutit alespoň do nějaké fyzické činnosti a tím se unavit (jít sportovat, nebo třeba posekat trávník atd.) To velmi pomáhá.
  A ještě mě napadají různé doplňky stravy na zlepšení spánku, koukněte na internetu, je toho hodně.
  Škoda, že jste mi nenapsal dřív (e-mailem), odpověděl bych Vám dřív.
  Budu moc rád, pokud byste mi dal vědět, jak to s tím absťákem dopadlo. Přeji Vám hodně štěstí!

  Tomáš
  Vše o drogách.cz

   EP

   25. května 2019 v 1:18

   Mně doktor napsal kventiapin, na spaní super.
   Jinak co můžu dodat, absťák po heráku je peklo, ale pozor na buprenorphin (subutex) nebo levometasan (methadon). Vzniká na to závislost stejně rychle jako na morfin nebo heroin, každopádně odvykání je horor a běh na dlouhou trať. Z háčka se člověk fyzicky dostane tak za tejden, kdežto tohle svinstvo vás zaměstná tak na měsíc až dva. rozhodně doporučuju jako kompenzant substitol (morfin sulfát), jen nevím jestli je v čr dostupnej. Sice na tom vzniká stejně silná závislost jako na heroinu, ale abstinenční problémy jsou potom mnohem kratší. Na uklidnění je taky dobrý valium, xanax apodobně, jenom s tou dostupností v čr si nejsem jistá.
   Jinak co se týče kratomu, s tím se taky musí umět zacházet. Rozhodně nedoporučuju kupovat bílej, ten má stimulační účinky, takže ještě prohloubí nespavost. Taky není moc vhodnej zelenej, nejlepší volba je červenej, kterej má silný sedativní účinky. Dá se koupit na internetu nebo ve smartshopech.
   Z bylinek bych taky zmínila třezáku tečkovanou, uklidňuje a v kombinaci s meduňkou navozuje spánek. Ovšem citlivost na tyto látky je hodně individuální, takže je třeba to vyzkoušet. Někteří jedinci jsou vůči tomu úplně nesenzitivní.
   Jinak mám dotaz, jakou medikaci doporučujete na tu příšernou bolest svalů a jakoby kostí a kloubů? Nepomáhá mi na to vůbec nic :/ křeče ani tak nemívám, takže ty řešit nemusím, ale mám permanentně pocit jakoby mi měly kosti explodovat a bolí to i když se vůbec nehýbu i několik hodin. Už to trvá týdny, vyzkoušela jsem snad všechny dostupný neopioidní analgetika a nic a opiáty nechci

    JT

    4. června 2019 v 0:25

    Dobrý den, Petro,
    moc děkuji za Váš komentář. Je opravdu obsáhlý. Něco z něj doplním do článku – třeba v kratomu se moc nevyznám.
    Ano, absťák u heráku je zhuštěný jen do týdne, naopak Subutex/Suboxone má absťák táhlý a také nepříjemný. Alespoň jde ale subáč líp snižovat, dávky heráku se snad ani zmenšit nedají, neznám nikoho, komu by se podařilo vysnižovat heroin.

    U třezalky je dle mě špatné, že začne působit za delší dobu než třeba ten Xanax. A v absťáku chcete rychlou úlevu, takže se třezalka dle mě nehodí, jedině pokud by dotyčný neměl fakt nic jiného.
    Kromě Xanaxu nebo jiných benzáků bych kvetiapin doporučil taky, případně ještě chlorprothixen. Tyto léky jsou fajn, neuvolní Vás sice tak jako benzáky, ale narozdíl od benzodiazepinů není kvetiapin ani chlorprothixen návykový.

    S tou bolestí svalů to přesně znám. Nenašel jsem nic, co by na to pomohlo.. Maximálně Panadol, Brufen a podobné léky.. V léčebně mi na to dávali Novalgin kapky – také to ale moc nepomáhalo.

    Budu rád, pokud mi zase napíšete. Přeji Vám vše dobré do budoucna!

    Tomáš (s přispěním Honzy), Vše o drogách.cz

     EP

     12. srpna 2019 v 20:36

     Zdravím!
     Tak jen pro doplnění příběhu, tři měsíce v nesnesitelných bolestech mě dohnaly zpátky k subutexu. Ten jsem postupně snižovala a během dalších dvou měsíců jsem to dotáhla z původních 16mg na úctyhodný mikrodosing 1mg denně. Po vysazení této dávky se problémy dostavily zase zpátky. Nicméně jsem se rozhodla opiáty vyškrtnout ze života a nasadila jsem místo toho vysoký dávky ketaminu, kterej momentálně postupně snižuju. Z asi 4 gramů denně jsem teď na 0,25 a snižuju dál, nicméně to taky není ideální řešení, protože užívání ketaminu s sebou nese rizika a odvykání je taky velká kapitola. A dost bolestivá záležitost. Po psychické stránce jsem ale dostala slušnou lekci a teď se řítím vstříc životu bez závislosti, tak jsem zvědavá, jaký to bude, až vysadím i to mizivý množství ketaminu. V literatuře jsem načetla spoustu rad a tipů ohledně microdosingu lsd nebo užívání cbd, který pomáhá srovnat mysl a snížit nervozitu, tak to vyzkouším. Kdybyste tam měli pár rad ohledně vysazení ketaminu, sem s nima, každá rada dobrá!
     Díky

     JT

     26. srpna 2019 v 2:15

     Dobrý den,
     jsem rád, že jste se znovu ozvala, děkuji za zprávu. Omlouvám se, že píšu až po nějaké době, bohužel jsme byli na dovolených.
     Musím velmi ocenit, že se držíte. Je to skvělé! Samozřejmě by bylo lepší přestávat za pomoci lékaře (klidně ambulantně), ale jestli to zvládáte dobře, tak je to opravdu super. Absťák po ketaminu naštěstí není život ohrožující, pokud Vaše tělo funguje správně, pokud jste jinak zdravá.

     Já osobně jsem ketamin nikdy nevysazoval, ani neznám nikoho takového, takže jsem se porozhlédnul po internetu. Koukněte na tyto odkazy:
     https://www.addictioncenter.com/drugs/hallucinogens/ketamine/withdrawal-detox/
     https://www.recovery.org/ketamine/quitting/

     Děláte velmi dobře, že ketamin vysazujete postupně, je to to nejlepší řešení, nebudete muset prožívat to nejhorší. Doporučuji Vám ale co nejdříve navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, se kterým byste mohla na sobě a na své psychice dále pracovat.
     Budu moc rád, pokud se nám zase ozvete. Přeji Vám vše dobré do budoucna!
     Tomáš, Vše o drogách.cz

simona

31. října 2019 v 19:12

ahoj volam sa simona mam31rokov som z ke a mam problem potrebujem radu uz asi 9rokou beriem suboxone a uz asi 3mes.beriem 2mg a to z toho dvóvodu ze som v 7mes.tehotenstva a posledni tyzden beriem 1 mg lebo u nas je vypadok suboxonu a ziaden buprenorfin neni v SR bojim sa ako bude prebiehat abstak a hlavne co z dietatom kedze onho mam najvecsi strach ako to mam prezit ?nemozem ani benzaky mudr.mi dal spitomin prosim o radu

  JT

  8. listopadu 2019 v 22:58

  Dobrý den, Simono,
  opravdu mi je líto, že jste v tak nepříjemné situaci. Situace je v Česku nyní stejná jako u Vás na Slovensku, došlo k výpadku dodávek Suboxonu na trh. Naštěstí je ale stále k dispozici Subutex, takže lékaři předepisují ten.
  Ohledně své situace se určitě musíte poradit s lékařem, který Vám předepisuje substituční léčbu. Věřím, že se s ním domluvíte – například na tom, že by Vám předepisoval Subutex místo Suboxonu, než se situace vyřeší.
  Pokud by lékař nebyl tomuto řešení nakloněný, buď by Vám zbývalo skutečně projít si absťákem, nebo zkusit požádat o pomoc v nějakém jiném zdravotnickém zařízení, které poskytuje substituční léčbu.
  Věřím, že vše dobře dopadne, držím Vám palce.
  Tomáš, Vše o drogách.cz

bubulus

18. listopadu 2019 v 11:10

Děkuji za Vaše rady a poznatky při odvykačce…jsem závisly na Tramadolu – cca 200 stisků denně několik let. Už jsem úspěšně abstinoval, ale pak mi bolesti připomněly proč jsem jej začal užívat a tak jsem jej zase začal brát.
Nevím moc co dál, vím že absťák je hrozný….nejhorší je asi ten šílený „neklid“ a tramal za chvíli stejně přestane fungovat ale zase vím, že až z toho budu venku, budu zase řešit bolesti…..

  JT

  23. listopadu 2019 v 1:41

  Dobrý den, Bubulusi,
  děkuji za Váš komentář. Když to čtu, tak si říkám, že to máte opravdu těžké. Na jednu stranu jste závislý na Tramalu (tramadolu), ale na druhou stranu ho potřebujete kvůli svým bolestem.
  Bohužel takto se mi těžko něco doporučuje, neznám dobře Vaši situaci.
  Na základě Vašeho komentáře bych asi řekl, že by bylo vhodné ohledně toho navštívit lékaře, dobrého lékaře, nejlépe v ambulanci pro léčbu bolesti.
  Pokud máte opravdu nepříjemné bolesti, které nejdou léčit jinak než opioidy, bylo by možná dobré se s lékařem pobavit o jiném léku než je Tramal a přejít na něco jiného. Jsou totiž lidé, u kterých abstinence za každou cenu nedává smysl.
  A existují i jiné cesty, je to na posouzení Vás a lékaře, která cesta je pro Vás ta nejlepší.
  Přeji Vám pěkný víkend a ať se Vám daří.
  Honza, Vše o drogách.cz

Jiri Popelka

13. ledna 2020 v 6:43

Cau lidicky, dekuji predem za skvely clanek a i velmi dobre komentare. Diky velmi silnym bolestem kosti ktere mi nici SCCH syndrom mi lekari nasadili lecbu Oxycodonem, uzivam ho uz skoro tri roky a chtel bych ho zkusit uplne vysadit a najit si jiny lek ktery by nebyl tak silne navykovy. Doktori mi v prubehu nemoci postupne zvysovali davky a kdyz jsem byl ve fazi ze jsem bral 25 tablet 40mg oxy denne tak jsem se sam zasekl a rekl jsem lekari ze chci aby mi zacal predepisovat nizsi davky ze chci prestat. Dohodli jsme se ze mi bude lekarna davkovat 12 tbl 10mg oxy na den v sacku po dvou tabletach s rozpisem hodin kdy mam presne brat ty dve tablety. (ziji v Holandsku takze tady se da dohodnout cokoliv). Bohuzel nevim se diky zavislosti a i diky bolestem dostat nize nez toto. Uz jsem mel i obdobi v minulem roce kdy jsem si zoufale dokupoval na cernem trhu protoze se mnou cloumala zavislot a potreboval jsem vic nez byla moje dohoda s lekarem. Ted jsem denne mezi 6 az 10 tabletami 10 mg ale nevim se dostat niz. Jsem 100% rozhodnuty s tim prestat ale nevim jak i kvuli abstaku i kvuli bolesti. Vedeli by jste mi prosim Vas poradit neco co neni tak navykove a co by mi pomohlo vysadit Oxycodone uplne? Muj nejvetsi problem jsou bolesti. Nemoc mi nici kosti podobne jako rakovina ale je to nova nemoc a lekari si s ni nevedi poradit. Momentalne mam lehke chemoterapie na to aby aspon zastavili sireni te nemoci. Moje motivace prestat je velmi silna protoze kvuli zavislosti se mi rozpada dlouholety vztah a ja ho chci zachranit. Prosim o jakoukoliv radu co by mi pomohlo snizit abstak a hlavne neco co pusobi i na bolesti.Tramadol nemuzu brat protoze mam alergickou reakci na nej, silne krece a bolesti v pateri takze tam cesta pro me nevede. Diky a drzte se mate skvely web. S pozdravem . Jirka. P

romana

11. července 2020 v 18:57

ahoj nevite jak dlouho muze trvat abstak u dlouhodobyh uzivatelu uz ho mam 8 tydnu fyzicky a neprestava,aspon odhad??(makovice)dekuji

  JT

  4. srpna 2020 v 16:06

  Dobrý den, Romano,
  8 týdnů je skutečně dlouhá doba na krátkodobý opiát, asi jste byla na opiátech opravdu dlouho. Nicméně ano, může se skutečně u zlomku lidí stát, že i fyzický odvykací stav bude takhle dlouhý. Je to sice málo pravděpodobné, ale stát se to může.
  Nejhorší je, že psychická část absťáku, špatná psychika, nervozita, depresivní nálady a vše s tím spojené, může u dlouhodobých uživatelů trvat klidně i další půlrok. I víc. Je to síla.
  Věřím, že se Vám podaří absťák překonat a bude Vám konečně lépe. Po překonání tohohle všeho už konečně nebudete svázaná svojí závislostí. Stojí to za to!
  Lukáš, Vše o drogách.cz

rudolf

4. ledna 2021 v 22:36

dobry den prajem konecne som nasiel tie radi ktore som hladal uz asi 8-9 rokov beriem tramabene je to nasjilnejise co sa tika tramalu mal som enormalne bolesti chrbtica nohy zadne leky mi nepomahali az som siel k neurologicke ta mi predpisala tramabene s tou pumpičkou pri krat som to bral bol som kludny a bolset mierne ustuuila bol som zhovorcivi s´vsetko a bavilo nevedel som co somnou je kedze nikdy som nepil ani nefajcil potom o nejaky mesiac z mi nestacilo to co som bral musel som si to stale navisovat stale viac a viac potom som zacal chudnut necitim vobec hlad nejem som ako chodiaca kostra za neceli mesiac beriem dve velke flase 100ml.tramabene stratil som chut do jedla chut do sexu sori pise pravdu nemozem plakat kebi sa c stalo som ako kamen chladny osamostatnil som sa tak vravia ale ja neviem ze to tak je .dosli mi jedneho mesiaca kvapky tramabene boze neprajem to nikomu tu bolest krce nespavost trasol som sa srdce islo vyskocit proste kebi mi niekto povedal trpiet abo zomriet tak si vyberiem zomriet take to bolo ale pomahali mi trocha tabletky doretta maju tu zlozku v sebe ako tramabene ale nebolo to to co som potreboval ked som to uz konecne dotal z lekarne zobral som si tie kvapky hned vsetko zmizlo uz som nepozeral na rozmazany svet bol som proste ja ale to niesom ja chcem sa z toho dostat mne staci ak prezijem tie abstkaki nemam kolo seba nkoho kto bi mi pomohol lekari ignoruju hned z vas spravia narkomana atd. ale pravdu povediac oni ma naviedli k tomu lebo clovek nevedel co to je chcem sa stoho dostat vyzeram ako kebi som mal 60 rokov pritom mam iba 36 ale uz citim ze somnou nieje dobre pomozte mi nech prekonam tie abstaky alebo ma odporucte niekomu komu sa da verit moje telo uz neprijma ani potravu nechcem zomriet mam deti .vidim vsetci na tej stranke sme si niecim presli ak mi niekto pomoze budem mu dozivota vdacni ale co sa tika lekarov neverim im neuznavaju nechaju vas tak ako psa trpiet .za vasu odpoved vam velmi pekne dakujem.prajem vsetkim vela zdravička.

Přidat komentář

Varování

Užívání drog je značně riziková činnost. Naše stránky se snaží pomoci každému, kdo se již rozhodl, že bude drogy užívat, aby rizika užívání drog snížil. Drogy mohou krátkodobě přinést potěšení, ale dlouhodobě ničí životy. Nejlepší je drogy neužívat vůbec!

Nezapomínejte, že pozitivní účinky, které tu popisujeme, jsou vždy jen krátkodobé. Naopak závislost je onemocnění dlouhodobé.

Před každým užitím drogy si vždy důkladně zvažte, zda Vám krátkodobý příjemný pocit stojí za riziko dlouhodobých problémů.

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, napište nám svůj dotaz!