Jak si dát drogu injekčně – jak si šlehnout

 • 1
Injekční užití drog

Jak si dát drogu injekčně – jak si šlehnout

Štítky : 

Užívání drog šňupáním je jasné, jak udělat, je to velmi jednoduché. Užívání injekčně již ale tak jednoduché není, je na to potřeba cvik a zkusit to víckrát, než se Vám podaří si techniku osvojit. V tomto krátkém článku jsme Vám sepsali nějaké tipy na to, jak užívat injekčně, jakou zvolit jehlu a jak postupovat.

Drogový slovník

Na webu se snažíme používat výrazy, které jsou široce známé, tj. injekční užití, injekční aplikace. Uživatelé drog ale pro tyto činnosti používají i vlastní slovník. Zde jsou nějaké výrazy pro aplikaci drog injekční stříkačkou.

nastřelit se – dát si injekčně
šlehnout, našlehnout se – dát si injekčně
buchna – injekční stříkačka

Nebezpečí injekční aplikace

Závislost si můžete opatřit stejně při šňupání jako při injekční aplikaci. Ovšem při injekčním užívání si můžete narozdíl od šňupání přivodit poměrně závažné zdravotní potíže, které za to rozhodně nestojí.

Jde o poškození žil, záněty žil, abscesy a dalšími problémy přes vyšší riziko předávkování až po vysoké riziko nákazy infekčními chorobami jako je hepatitida (žloutenka) nebo HIV/AIDS (v případě společného užívání jehel a dalšího náčiní s někým jiným).

Navíc když si drogu píchnete, vpravujete si do žil všechny nečistoty a příměsy, které droga obsahuje (kterých může být 50% i víc z objemu drogy). Může se jednat i o různé jedy, které se do drogy při cestě k Vám dostaly, což je další problém pro Vaše zdraví.

Nástup účinku heroinu nebo pervitinu při injekčním užití je rychlejší a výraznější, jinak se ale účinek neliší od užívání šňupáním. Na Vašem místě bych tedy šňupání preferoval.
Pokud ale i tak chcete injekčně užívat drogy, nebo to jen vyzkoušet, čtěte dále.Co užít injekčně

Úplně ideální pro injekční užití je sehnat si injekční roztok určité drogy. Například zde na webu uvádíme informace o morfinu, o jeho euforickém účinku. Morfin je na trhu jak v tabletách na domácí užití pacientem, ale je dodáván i ve formě injekčního roztoku do nemocnic.
Sehnat si takovýto roztok a užít ho injekčně je nejbezpečnější možnost, pokud si chcete injekční užití drog vyzkoušet.
Kromě morfinu se pro injekční užití dodává například i fentanyl nebo tramadol.

Mezi uživateli drog se samozřejmě nejčastěji setkáme s tím, že užívají injekčně heroin nebo pervitin. Ty se dodávají v sypké formě a je třeba je do tekuté formy přivést.

U heroinu záleží na tom, o jaký se jedná heroin. Hnědý běžně dostupný heroin označovaný jako číslo 3 je třeba nasypat do malého množství vody (úplně ideálně do injekční vody, dostupné v K-centru), a přidat k tomu kyselinu. Používá se buď kyselina, kterou Vám také dají v kontaktním centru, nebo můžeme kyselinu askorbovou nebo jinou, známé je i použití citronky. Zamícháme a případně nahřejeme a heroin se nám rozpustí. Výsledná tekutina pro aplikaci je černá/velmi tmavě hnědá.
U heroinu číslo 4, tzn. bílého, není třeba užití kyseliny. V Česku ale není na ulici snadno dostupný.

Co budete potřebovat

 • Injekční stříkačku s jehlou – prodává se buď injekční stříkačka a jehla zvlášť, nebo tzv. inzulinka, tj. injekční stříkačka a jehla dohromady
 • Filtr – úplně ideálně dodaný z kontaktního centra, ale uživatelé drog používají i obyčejnou vatu nebo filtr z cigarety
 • Sterilní vodu pro injekční užití
 • Škrtidlo – dá se použití použít třeba pásek nebo koupit specializované škrtidlo ve zdravotních potřebách
 • Kyselinu – ideálně kyselinu askorbovou pro rozpuštění heroinu
 • Alkohol – pro očištění místa na ruce
 • Tampon/gázu/vatu nebo papírový kapesník
Jakou použít jehlu

Uživatelé drog běžně používají klasickou inzulinku. Věděli jste ale o tom, že lze použír různé jehly pro různá místa vpichu? Půjde Vám to pak mnohem jednodušeji.
Zajímavý článek o jehlách byl v časopise Dekontaminace, naskenovaný je zde:

Ideální jehla, existuje? Článek č. 1.

Jakou zvolit jehlu? Klikněte na obrázek pro zobrazení.

Ideální jehla, existuje? Článek č. 2.

Jakou zvolit jehlu č. 2? Klikněte na obrázek pro zobrazení.

Postup, jak si dát injekčně – samotné šlehnutí

 1. Umyjte si ruce a připravte si vše potřebné.
 2. Podle toho, o jakou jde drogu a v jaké formě, buď rozpusťte drogu ve sterilní vodě a sterilní nádobce, nebo rovnou nasajte drogu z ampulky injekční stříkačkou, nebo připravte drogu za pomocí sterilní vody a kyseliny.
 3. Pokud se nejednalo o užití z ampulky (injekční roztok), nasajte tekutinu do stříkačky pomocí filtru.
 4. Držte stříkačku jehlou vzhůru a poklepejte na ni, dokud nevybublá všechen vzduch. Stiskněte píst stříkačky, než se na špičce jehly objeví kapka. Nikdy neolizujte jehlu.
 5. Přikryjte jehlu ochranným víčkem, než budete připraveni se nastřelit.
 6. Očistěte si místo na ruce tampónem napuštěným alkoholem. Pokud nemáte tampon, lze použít cokoliv napuštěné alkoholem, například kapesník. Na kůži si po dezinfekci už nesahejte.
 7. Uvažte si škrtidlo kolem ruky a utáhněte ho. Pokud se vám nedaří našlehnout se, uvolněte škrtidlo a zkuste to znovu.
 8. Při našlehnutí je třeba mít stříkačku v úhlu 45 stupňů, oko jehly by mělo být směrem nahoru, tím se minimalizuje poškození žil. Natáhněte do stříkačky trochu krve pro ověření, že jste se trefili do žíly. Pokud nenatáhnete krev do stříkačky, vytáhněte jehlu a zkuste to znovu s čistou jehlou. Když je jehla v žíle, uvolněte škrtidlo, zabráníte tak zbytečnému tlaku na žílu. Nikdy si nepíchejte drogu, když máte ruku zaškrcenou.
 9. Pomalu píchněte drogu do žíly, opatrně vyjměte jehlu.
 10. Pevně přidržte gázu/tampon/vatu na místě vpichu minimálně minutu.
 11. Zbavte se bezpečným způsobem jehly a stříkačky.

Závěrem

Důležité varování! Při užití injekčně člověk nepotřebuje drogy tolik jako při jiném způsobu užití. Pokud byste užili stejné množství jako např. při šňupání, můžete se snadno předávkovat a zemřít. Zvolte tedy napoprvé vždy jen malé množství, ideální je kouknout se na dávkování u jednotlivých drog (je uvedeno zde na našem webu) a zvolit jen zlomek toho, co užíváte šňupáním.

Nechcete si to ještě jednou rozmyslet? Drogy se dají užívat i jinak než injekčně, není potřeba si hned ničit tělo. Věřte mi jako zkušenému narkomanovi, že to za to nestojí. Volba je ale samozřejmě na Vás.


O autorovi

JT

Bývalý uživatel heroinu - narkoman. V současnosti na substituční léčbě. Vyzkoušel velké množství známých a méně známých omamných látek. O drogách chce informovat zcela pravdivě, popsat jak pozitivní, tak i negativní účinky drog. Občasně přidává i články jiných autorů.

Vaše komentáře

Jiří Trejkal

20. listopadu 2023 v 9:52

Co mi hrozí , když užiji Oxycontin injekčně? A kolik si zhruba dát , beru orálně , zhruba 6-8 x 80 mg , čili toleranci mám velkou . Oxycontinu od mundi jde velice dobře drtit a chtěl bych to zkusit , ovšem jen opravdu zkusit . Jak dlouho vydrží účinek ? Díky za odpověď.
Pěkný den.

Přidat komentář


Varování

Užívání drog je značně riziková činnost. Naše stránky se snaží pomoci každému, kdo se již rozhodl, že bude drogy užívat, aby rizika užívání drog snížil. Drogy mohou krátkodobě přinést potěšení, ale dlouhodobě ničí životy. Nejlepší je drogy neužívat vůbec!

Nezapomínejte, že pozitivní účinky, které tu popisujeme, jsou vždy jen krátkodobé. Naopak závislost je onemocnění dlouhodobé.

Před každým užitím drogy si vždy důkladně zvažte, zda Vám krátkodobý příjemný pocit stojí za riziko dlouhodobých problémů.

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, napište nám svůj dotaz!