Test závislosti na drogách

  • 3
Orientační Test Závislosti

Test závislosti na drogách

Štítky : 

Orientační test na této stránce Vám umožní si orientačně ověřit, jak jste na tom co se týče závislosti. Na základě odpovědí na otázky Vám test sdělí, zda by se mohlo jednat o závislost, nebo ne. Zaměřený je obecně na závislost na tvrdých drogách – tzn. ať už na opiáty jako je heroin nebo morfin atd., nebo stimulanty jako pervitin nebo kokain, nebo další tvrdé drogy. Na lehké drogy není test vhodný.

Tento test je samozřejmě jen dotazníkem a kvízem, je opravdu jen orientační.
Vždy je nejlepší se o své situaci poradit s odborníkem, který s Vámi Vaši situaci a možnou závislost probere do detailů.
Náš test tedy berte pouze jako takové vodítko, pomůcku, která nenahrazuje kvalitní lékařskou péči. Posoudit, jestli už jde či nejde o závislost, musí odborník, ať už psychiatr, psycholog, nebo adiktolog, a samozřejmě si to musíte vyjasnit i Vy sami.
Berte tedy, prosím, tento test jen jako orientační vodítko, pomůcku.

Důležité je, že kromě samotného výsledku jsou důležité i jednotlivé otázky. Jsou ukázkou toho, jak se máte ptát sám sebe, jestli jste závislý, jak uvažovat.

Jsem závislý na drogách? Měl bych svoje braní drog začít řešit – dělat s tím něco? Mám se jít léčit? Pojďte si na to orientačně odpovědět prostřednictvím našeho testu.

Jsem závislý(á) na drogách?


Test zabere cca 10-15 minut, pokud se nad každou otázkou vhodně zamyslíte. Test je zdarma.

Jsem závislý(á) na drogách?

Otázka 1 z 11.

Začal(a) jste zanedbávat své koníčky, práci, rodinu?

Od té doby, co jste poprvé zkusil drogu, začal jste zanedbávat nějaký svůj koníček, své hobby, svoji práci, rodinu, přátele a vyplnil čas místo toho drogou?

1. Ano, něco by se určitě našlo.
2. Ne, nic mě nenapadá.

Typický rys závislosti

Typickým znakem závislosti je zanedbávání zájmů, rodiny, práce atd. Čas, který dotyčný věnoval například svému koníčku, který ho bavil, nyní věnuje droze. Podle toho, jak moc jste začal(a) zanedbávat svoji rodinu, přátele, práci, koníčky, ale i sám sebe, můžete určit, jak moc Vás droga změnila.

Otázka 2 z 11.

Máte někdy chutě si vzít drogu?

Někteří lidé mají chuť, nutkání si vzít drogu například po ránu, nebo když se mají sejít s někým, nebo před nějakou činností či událostí či prostě jen na zlepšení dne. Stalo se Vám to někdy?

1. Ano, minimálně jednou denně.
2. Ano, minimálně jednou týdně.
3. Mám maximálně třikrát do měsíce.
4. Mám maximálně pětkrát za rok.
5. Za celý život jsem měl jen málo, nebo vůbec neměl.

Chutě jsou základní znak závislosti.

Chutě na braní drog (tzv. craving, bažení) jsou základní znak psychické závislosti na drogách.

Otázka 3 z 11.

Měli jste někdy absťák (odvykací stav) po vysazení drogy?

Myslíme tím buď fyzický absťák (bolesti, pocení, návaly horka a chladu, záškuby ve svalech atd.) nebo epileptické záchvaty nebo příznaky čistě psychické (nervozita, úzkosti atd.).

1. Ano, prožívám ho/prožil jsem.
2. Jen jsem měl pocit, že by to mohl být absťák.
3. Nikdy jsem ho naštěstí nezažil.

Fyzický absťák u opioidů a benzodiazepinů

Fyzický absťák je jasným vodítkem při závislosti na opioidech/opiátech, alkoholu nebo benzodiazepinech - pokud ho pociťujete, jste závislí minimálně fyzicky.

Otázka 4 z 11.

Cítil(a) jste se v posledním roce někdy provinile kvůli braní drog?

V této otázce nás zajímá Váš vnitřní pocit a názor na sebe. Stalo se Vám někdy za posledních pár měsíců, že jste se cítil(a) kvůli braní drog provinile?

1. Ano, často.
2. Ano, ale jen párkrát.
3. Nikdy.

Vede k dalšímu braní drog!

Většina závislých se cítí kvůli užívání drog provinile, zejména sami před sebou, třeba se ani nemohou sami na sebe podívat v zrcadle. Ví, že je droga ničí, že si ubližují. Aby tyto pocity zahnali, berou další drogy, a tím roztáčí nebezpečný kolotoč závislosti stále více a více.

Otázka 5 z 11.

Měl(a) jste někdy kvůli drogám problém se zákonem?

Zde je to myšleno jako vyšetřování nebo stíhání Vaší osoby v souvislosti s přestupkem nebo trestným činem, který souvisel s užíváním drog - může jít o drogový trestný čin, ale klidně i o čin spáchaný pod vlivem drog, nebo spáchaný kvůli drogám.

1. Ano, minimálně jednou.
2. Ne, ale mohl(a) jsem mít celkem snadno.
3. Ne a ani to nikdy nehrozilo.
Otázka 6 z 11.

Máte problém s financemi kvůli svému braní drog?

Měl(a) jste problém vyjít s penězi v posledním půlroce kvůli braní drog?

1. Ano, často.
2. Maximálně dvakrát za poslední půlrok.
3. Ani jednou za poslední půlrok.
Otázka 7 z 11.

Kolikrát jste za poslední týden přemýšlel nad užitím drogy?

1. Minimálně jednou denně, každý den.
2. Často, ale ne každý den.
3. Maximálně dvakrát za poslední týden.
4. Vůbec jsem na užití drogy nepomyslel.

Důležité je i následné jednání.

Obecně platí, že čím častěji jste na užití drogy mysleli, tím hůře. Na druhou stranu je ale také důležité si říci, že je důležité i Vaše následné jednání. Pokud jste sice na drogu mysleli, ale nic si nedali, tak je to skvělá zpráva.

Otázka 8 z 11.

Snažil(a) jste se někdy přestat s užíváním drog?

Nezáleží na tom, kolikrát..

1. Ano
2. Ne
Otázka 9 z 11.

Pohádal(a) jste se někdy s blízkým/rodinou kvůli svému užívání drog?

1. Ano, často.
2. Jen párkrát.
3. Nikdy.
Otázka 10 z 11.

Měl(a) jste někdy nutkání mluvit o drogách v nevhodné situaci?

Někteří lidé rádi probírají účinky drog i s lidmi, které drogy nezajímají, či pokud se to v tu chvíli nehodí. Stalo se Vám někdy, že jste měli nutkání mluvit o drogách i s lidmi, kteří se o drogy nezajímají, nebo v nevhodné situaci?

1. Stává se mi to často.
2. Maximálně pětkrát za celý můj život.
3. Nikdy se mi to nestalo.
Otázka 11 z 11.

Vzal jste si někdy více drogy než jste měl původně v úmyslu?

Mnoha závislým se stává, že nedokáží dodržet své předsevzetí, že si nedají drogu, nebo že si dávají mnohem více, než původně chtěli. Stalo se Vám minimálně jedno z toho někdy?

1. Bohužel se mi to děje pravidelně.
2. Stalo se mi to jen párkrát.
3. Nikdy se mi to nestalo.

Můžete začít s otázkou 1 z 11

Všechny otázky zodpovězeny!


Jsem závislý(á) na drogách?

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam

O autorovi

tomaspalik

JT

Bývalý uživatel heroinu - narkoman. V současnosti na substituční léčbě. Vyzkoušel velké množství známých a méně známých omamných látek. O drogách chce informovat zcela pravdivě, popsat jak pozitivní, tak i negativní účinky drog. Občasně přidává i články jiných autorů.

Vaše komentáře

Michal

Michal

27. září 2021 v 7:07

Zdravím ve spolek.. Zřejmě jsem zde matador, je mi 56 let. Mám artrózu kolenou stupeň 3 ,do toho jsem měl úraz nohy,tříštivá zlomenina pod kolenem.Při srůstu se mi navíc otočil kolení kloub,takže velké i klidové bolesti,navíc špatnou chůzí se mi vychýlili asi 4 obratle a to je další bolest.Lékař mi předepsal 4xdenně 20 kapek Tramalu.. no zhruba po 3 letech jsem dosájnul asi na 500 kapek denně. Jednou mi Tramal docházel v pátek a já si řekl ,že to dám a vydržím do pondělka,než zavolám o recept. Vůbec jsem netušil,že „absťák“ bude mít tak rychlí a silný nástup.V pondělí volám o recept..Bohu žel sestřička měla moc práce a ještě zaměnila telefon ,takže recept nepřišel. V úterý v poledne už byl absťák v takové síle že jsem myslel že je po mě a k tomu všemu ty bolesti jak kolene tak zad. Projevili se veškeré příznaky ,co jsou zde popsány. Člověku se chce umřít. 10 Ataralginů, 8 Brufenu, 2 čípky na bolest,4 novokainy nebo co to bylo,to vše během asi 10 hodin..nic nezabralo. Chci z toho pekla ven. I za cenu toho, že už Tramal netlumí bolesti, jsem se dostal na dávku do 200 kapek denně. Snažím se stále snižovat na minimum i když je člověku jak po velkém flámu a k tomu bolesti nohy i zad. Vím,že mě ve finále čeká apsťák ještě jeden,ten konečný..ale pryč od toho svinstva. Tak to asi k tomuto tématu.Žiji sám,proto jsem měl touhu se zde svěřit.. Michal

Michal

Michal

27. září 2021 v 7:18

Ještě malý dodatek.. Je hodně smutné, že lékař aby měl klid, tak vás do toho v podstatě naveze. Protože on píše recept a vbpodstatě má přesnou kontrolu nad tím,jak na tom jste. Místo řešení příčiny klidně předepíše další lahvičku.. Dostal jsem se, jak už jsem zmínil na 500-600 kapek denně. Takže s problémem vydržet s jedným balením tak 7 dní.. Je to děs. Jak píši, už jsem couvnul na 200 kapek denně a pokračuji se snižováním aby byl apsťák co nejmenší. Po tom co jsem si prožil za 5 dní.. s tímhle svinstvem končím každopádně. Opatrujte se. Michal

    JT

    JT

    24. října 2021 v 1:58

    Dobrý den, Michale,
    velice děkujeme za Váš komentář. Věřím, že si ho přečte někdo, kdo uvažuje o vyzkoušení opioidů, a bude mít pak více informací o tom, jaké to je.
    Ony opioidy jsou skutečně silné látky. Pokud má někdo silnou bolest, třeba při rakovině nebo jiném vážném onemocnění, tak mohou opravdu obrovsky pomoci, pro dotyčného mohou být přímo dar z nebes. Na druhou stranu závislost je na nich příšerná, absťáky jsou strašné peklo, a proto chápu, čím si procházíte.
    Pokud byste svoji situaci doma nezvládal, bylo by možná na místě uvažovat o nějaké pobytové léčbě v psychiatrické nemocnici. Pokud by ani to nezabralo, tak holt uvažovat o substituční léčbě. Uvidíte, jak se Vám bude ve snižování dařit. Základní tipy, jak absťák po opiátech překonat, naleznete v našem článku.
    Přeji Vám hodně štěstí, držte se!
    Lukáš, Vše o drogách.cz

Přidat komentář


Varování

Užívání drog je značně riziková činnost. Naše stránky se snaží pomoci každému, kdo se již rozhodl, že bude drogy užívat, aby rizika užívání drog snížil. Drogy mohou krátkodobě přinést potěšení, ale dlouhodobě ničí životy. Nejlepší je drogy neužívat vůbec!

Nezapomínejte, že pozitivní účinky, které tu popisujeme, jsou vždy jen krátkodobé. Naopak závislost je onemocnění dlouhodobé.

Před každým užitím drogy si vždy důkladně zvažte, zda Vám krátkodobý příjemný pocit stojí za riziko dlouhodobých problémů.

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, napište nám svůj dotaz!