Heroin

 • 8
Hnědý heroin

Heroin

Štítky : 

Obecně o heroinu

diacetylmorfin
anglicky: heroin, německy: heroin
české slangové názvy: herák, kálo, ejč, Herkules, háčko
anglické slangové názvy: smack, horse, dope, junk, horse, ejč.

Heroin je velmi účinný opiát, který je užívaný lidmi po celém světě pro své euforické účinky. Vyrábí se z opia (šťávy z makovic).

Jeho účinky jsou podobné ostatním opiátům, ale silnější. Euforie je u heroinu nejvyšší z celé skupiny opiátů a opioidů. Uživatelé uvádí nepopsatelnou euforii, štěstí, klid, nevnímání problémů, zvýšení sebevědomí, úlevu od fyzické i psychické bolesti, všechny činnosti jsou zábavnější, máte pocit, že je svět krásný, a vše je příjemné, klidné a radostné.

Na užívání heroinu vzniká silná závislost, která může člověka přivést na úplné dno.

Krátkodobější účinky

 • pocit uklidnění
 • pocit, že se zpomalil čas, že je vše v klidu, žádný stres
 • pocit štěstí, dobré nálady, vše je najednou v pohodě, není potřeba nic řešit
 • všechny aktivity jsou mnohem zvládnutelnější, práce je příjemnější
 • příjemný pocit tepla na celém těle
 • nárůst sebevědomí, malé zábrany, člověk se přestane bát následků svého chování, ztráta stydlivosti
 • velmi silný útlum bolesti, nic Vás nebolí
 • zácpa, celkové zpomalení metabolismu
 • ztráta chuti k jídlu nebo naopak zvýšená chuť k jídlu
 • snížení chuti na sex, ejakulace je takřka nemožná
 • porucha menstruace
 • zvracení (v případě užití většího množství)
 • útlum dýchání (může vést ke smrti, v případě užití většího množství)

S velmi příjemným pozitivním účinkem se zpočátku nepojí větší negativní účinky (pokud nedojde k předávkování).
Při dlouhodobém užívání však negativní účinky narůstají, následky užívání mohou být obrovské, mnohdy vedou ke smrti, sebevraždě, pádu na dno společnosti, utrpení.

Dlouhodobější účinky

 • nárůst tolerance (potřeba užít stále více látky)
 • nižší euforie (s častějším užíváním se euforie způsobená heroinem sníží)
 • závislost (silná, kompletní, psychická i fyzická)
 • pokud si tělo na heroin zvykne, nastává při každém nedostatku drogy v těle odvykací stav – absťák (více k němu v samostatném článku)
 • deprese, úzkosti
 • finanční potíže
 • potíže v rodině, v práci
 • zanedbávání ostatních zájmů, orientace jen na příjemné pocity z drogy
 • přehlížení negativních následků užívání látky
 • pocity méněcennosti, výčitky

Druhy heroinu a jeho cena

Heroin farmaceutické kvality je bílá sypká látka, na ulici se ale dělí do třech kategorií (podle struktury a konzistence, kvality a i ceny):

 1. Heroin hnědý, někdy též nazývaný jako #3, číslo tři, je heroin, který se vyrábí jen ve třech krocích, zpravidla bývá hnědý, s větším množstvím příměsí. Pro injekční použití je třeba ho upravit kyselinou – používá se citronka a jiné. Jeho cena bývá v České republice 800 až 1200 Kč za gram při běžné pouliční kvalitě. V Česku má heroin obvykle velmi nízkou kvalitu, daleko kvalitnější heroin je k dostání v západoevropských zemích. Cena za gram heroinu vychází v Německu v přepočtu 1300-2000 Kč, v Nizozemí 1200-1800 Kč. Vyrábí se nejčastěji v Afghánistánu, Pákistánu, Íránu a okolních zemích.
 2. Heroin bílý, někdy označovaný #4, číslo čtyři, je heroin, který byl vyroben ve čtyřech krocích, na jeho výrobu bylo třeba většího množství práce. Je zpravidla mnohem čistší než heroin klasický a při injekčním užití je rozpustný ve vodě, není potřeba užití kyseliny. V České republice se vyskytuje málo, cena za gram vychází na 1200-3000 Kč, v Německu 2000-3000 Kč, v Nizozemí 2000-3000 Kč. Vyrábí se v asijských zemích – Thajsko, Barma, Vietnam.
 3. Černý heroin, tzn. black-tar, je spíše americkou a anglickou variantou, která se v Česku zpravidla nevyskytuje. Je vhodný jen na užití kouřením. Cena bývá nižší než u hnědého, v přepočtu kolem 700-900 Kč za gram. Autor článku se s ním v Česku nesetkal. Má větší množství příměsí, pro injekční užití nepatří. Vyrábí se nejčastěji v Mexiku a ve státech na severu Jižní Ameriky.

Bílý a hnědý heroin

 

Způsob užití

Heroin se užívá šňupáním, kouřením z alobalu a injekčně. Fungují i jiné způsoby užití (orálně, rektálně), ale ty nejsou běžné.
Šňupání je považováno za nejbezpečnější, proto bychom ho doporučovali, naopak injekční užívání je nejvíce nebezpečné. Injekční užívání je spojené s řadou rizik – riziko přenosu nemocí (HIV, žloutenky a další), riziko vzniku abscesů a plicní embolie, také riziko předávkování je u injekční aplikace obrovské.
U heroinu je velmi důležité správné dávkování, při předávkování hrozí smrt.

Dávkování a časový průběh, jak dlouho trvá, kdy ho ucítím, množství, kolik si vzít, kolik si dát

V tabulce naleznete správné dávkování heroinu a také doby, za jak dlouho začne heroin účinkovat při jednotlivých užitích, a průběh zážitku v čase.

Nutno podotknout, že hodnoty jsou pouze orientační a jsou určeny na základě kvalitnějšího heroinu, kvalita se na trhu značně liší. Vždy začínejte s minimem a postupně navyšujte. Předávkování je velmi nebezpečné. Pokud užijete heroin ve správném množství, užijete si drogu naplno a bez komplikací. Dávat si od začátku hodně je nesmysl, vždycky můžete užít víc.

Dávkování při šňupání heroinu – kolik si ho dát, velikost dávky
nový uživatel máte toleranci (návyk)
Základní dávka 5 – 40 mg 20 – 60 mg
Silná dávka 20 – 60 mg 50 – 150 mg
Další užití 5 – 10 mg 10 – 20mg

 

Kdy začne působit: za 30-120 sekund první pocítění účinků, za 10-30 minut vrchol působení
Užít znovu nejlépe: nejdříve 50 až 180 minut po poslední dávce
Účinek budete cítit: 3 – 5 hodin

 

Velikost dávky – injekční užití
nový uživatel máte toleranci (návyk)
Základní dávka 5 – 10 mg 20 – 40 mg
Silná dávka 8 – 15 mg 40 – 60 mg

 

První účinky zaznamenáte za: 10 – 20 sekund
Trvání účinku: 4 – 5 hodin

 

Množství při užití kouřením (vdechováním par)
Základní dávka 15 – 25 mg
Silná dávka 20 – 30 mg

 

Účinek budete cítit za: 5 – 10 sekund
Vrchol účinku pocítíte během: 10 minut
Trvání toho nejlepšího: 5 – 6 minut
Celková doba působení: 3 – 5 hodin

Závislost

Uvádí se, že rychlost spadnutí do závislosti je u heroinu nejvyšší ze všech látek. Průměrná doba pro vytvoření kompletního návyku na heroin je 1 až 2 měsíce každodenního užívání. Po vytvoření návyku se dané osobě zcela změní život, jeho život se začne točit okolo shánění drogy a zbavování se abstinenčních příznaků.

Odvykací stav (zastarale abstinenční syndrom) sice u heroinu není ve většině případů smrtelný, ale je extrémně nepříjemný, nesnesitelný, „peklo“. Pokud si chcete přečíst něco o absťáku a případně i svépomocné rady, jak ho zmírnit, tak klikněte zde.

Nebezpečí

Nebezpečí u heroinu hrozí z předávkování (může být smrtelné), z přenosu chorob (zejména injekční aplikací), z následků zavislosti (existenční a psychické problémy) a ze strany policie.
Držení malého množství čistě pro osobní potřebu je v ČR přestupkem. Pokud tedy budete mít u sebe dávku čistě jen pro sebe, abyste se zbavili odvykacího stavu, nebo si jednorázově dopřáli pozitivních účinků, nebudete postiženi trestním stíháním.
Držení většího množství je však tvrdě trestáno, stejně tak prodej i výroba.
Tento přístup je velmi chválen mnoha odborníky – jedná se o přístup „sám si dělej co chceš, pokud tím nezačneš škodit ostatním“. Tento přístup se spolu s prevencí ukazuje po celém světě jako nejlepší možný.

Naše doporučení

Za celou redakci varujeme před užitím většího množství.
Vždy je třeba začínat s co nejmenším množstvím, pokud to bude málo, postupně navyšovat. Před každým navýšením počkat alespoň 20 až 30 minut. Tím se sníží riziko smrtelného předávkování.
Nezapomeňte, že každý reaguje na drogy odlišným způsobem.

Pokud jste přestali užívat heroin, prošli jste si odvykacím stavem, nezačínejte znovu se stejným množstvím, jaké jste užívali předtím, začněte opět s málem.
Před užitím si důkladně zvažte, zda Vám stojí jednorázový pozitivní účinek za riziko závislosti nebo jiných problémů.. Účinek heroinu je příjemný, ale ve vlastním zájmu v užívání nepokračujte. Také dbejte ve vlastním zájmu všech doporučení a buďte opatrní.

Dokumenty o heroinu

Na konec tohoto článku ještě přikládáme odkazy na dokumenty o heroinu, které nás zaujaly.

 • Expanze heroinu: Dokument o expanzi, rozšíření heroinu a jiných opiátů a nárůstu počtu uživatelů v USA. Aby mohl být k dispozici na YouTube, je bohužel občasně přerušený obraz. Doporučuji tedy spíše poslouchat jako podcast.

 • Radost ze závislosti – Opiáty a tišící látky: Dokument o obecně tišících látkách – o heroinu a opiátech v první polovině dokumentu, o benzodiazepinech v druhé části. Dokument popisuje heroin a jeho účinky, ale i jeho působení v mozku člověka. Určitě stojí za zhlédnutí.


O autorovi

JT

Bývalý uživatel heroinu - narkoman. V současnosti na substituční léčbě. Vyzkoušel velké množství známých a méně známých omamných látek. O drogách chce informovat zcela pravdivě, popsat jak pozitivní, tak i negativní účinky drog. Občasně přidává i články jiných autorů.

Vaše komentáře

Karel Svoboda

1. června 2019 v 23:37

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli má člověk po požití Heroinu nějaké zkreslené vidění , jak má například Marihuana ?

  JT

  4. června 2019 v 0:10

  Dobrý den, Karle,

  u heroinu má dotyčný pozměněný stav vědomí – tzn. prožitek ze světa. Změněné vidění (myšleno například halucinace, zesílení vnímání barev atp.) člověk nemá. Heroin není psychedelikum, mění pouze prožitky, náladu..
  Snad jsem Vám pomohl.
  Užívání heroinu každopádně rozhodně nedoporučuji – z vlastní zkušenosti vím, jak rychle se na něm vypěstuje závislost.

  S pozdravem

  Tomáš, Vše o drogách.cz

Hatsune Miku

14. února 2020 v 21:34

Zdravím, objednal jsem si z darknetu nějaký hnědý heroin, lákalo mě to zkusit, zkoušel jsem to kouřit přes skleněnku (nahřícat zespodu) a nic mi to neudělalo. Po asi 25mg jsem měl zůžené zorničky a psychivký stav u mě nenastal žádný, po 50 mg opět jen zůžené zorničky a nic víc. Bojím se zkoušet víc, když nějaké fyzické příznaky inzoxikace jsou na mě vidět už po 25 mg. Dělá tohle heroin normálně, že zůžuje zornice už při tak nízké dávce, která ještě nenavozuje žádný psychický stav? Předem děkuji za odpověď.

  JT

  16. února 2020 v 22:44

  Dobrý den,
  děkujeme Vám za komentář. Máte pravdu, účinek to je zvláštní. Heroin standardní kvality totiž při dávce 25mg pocítíte. Odkud jste heroin objednal – z které země?

  Příčiny, které mě napadají:

  1. Byl jste podveden a vůbec se nejednalo o heroin. Mohl to být nějaký jiný opioid.
  2. Heroin, který Vám poslali, byl nekvalitní s velkým množstvím příměsí, tam by bylo třeba vyšší dávkování.
  3. Kouřil jste to špatně, páry Vám utekly mimo atd.
  4. Vaše tělo nebylo schopné dodat požadovaný stav. Co jiného užíváte? Kupříkladu pokud berete něco s buprenorfinem (Subutex, Suboxone a jiné léky), tak ten snižuje účinky heroinu.

  Na Vašem místě bych určitě heroin nezkoušel a ani ho neobjednával odnikud z darknetu. Každopádně pokud ho i přes všechna nebezpečí chcete zkusit, tak bych ho ještě zkusil užít jiným způsobem – třeba šňupnout. Pokud ani to nepomůže, tak možná zvýšit množství, ale opatrně a postupně. Dávejte na sebe pozor.
  Ještě k Vaší otázce ohledně miózi, ano, může to tak být, záleží ale člověk od člověka, k jak velkému zúžení zornic dojde, jak rychle atd.
  Přeji Vám vše dobré. Pokud budete mít ještě nějaký dotaz, neváhejte mi napsat.
  Honza, Vše o drogách.cz

Iti

4. března 2020 v 22:31

Dobrý den, mám podezření, že můj přítel bere heroin (před lety v tom byl až po uši a jen zázrakem přežil, ale dost to odneska játra). Jakožto naprostý laik hledám více indicií, jak své podezření buď potvrdit či vyvrátit. S přítelem společnou domácnost nemám, takže je to o dost složitější. Máte prosím nějaké další rady kromě zúžených zorniček, únava něco naopak hyperaktivita, či nechuť na sex? Předem děkuji

  JT

  7. března 2020 v 22:56

  Dobrý den,
  děkujeme za komentář. Situace je to velmi složitá. Byla by velká škoda, pokud by si takto ničil zdraví. Jako bývalý narkoman to sice do jisté míry chápu, nicméně určitě za to ten heroin nestojí.
  Indicie samozřejmě mohou být, ale je pravdou, že bez konečného přiznání dotyčného nikdy nebudete mít jistotu. Jde totiž o to, že například střídání nálad může být způsobenou i něčím jiným.
  K indiciím užívání heroinu obecně patří zúžené zornice, nechuť na sex, problém dosáhnout orgasmu/ejakulace, střídání nálad a únava, přílišné pocení, častější žaludeční nevolnosti než u normálních lidí. Závislí na heroinu také tráví delší čas na toaletě a častěji – buď proto, že si drogu dávají na toaletě, nebo kvůli tomu, že mají problém vykonat potřebu, heroin zpomaluje vylučovací a trávicí systém.
  Důležitější důkazy o užívání heroinu jsou určitě nález drogy nebo příslušenství k užívání a také pozitivní test na drogy.
  Vždy je třeba, aby těchto příznaků bylo více a vyskytly se opakovaně. Ani z pozitivního výsledku testu na drogy z moči nebo slin si totiž nemůžete být jistá, že dotyčný bere drogy, může jít o falešně pozitivní výsledek.
  Pokud to skutečně skončí tak, že do toho Váš přítel znovu spadl, tak bych se ho snažil sice podpořit, aby s tím něco udělal, ale zároveň bych se na Vašem místě snažil držet trochu zpátky a mít svoje hranice, za které nesmí Váš přítel zajít. To je velice důležité. To by pak bylo nejlepší probrat osobně s odborníkem na závislosti.
  Přeji Vám, ať to dobře dopadne.
  Honza, Vše o drogách.cz

Lenka

14. června 2021 v 12:49

Dobrý den. Děkuji za tyto stránky a vaši ochotu problémy s drogou otevřeně komunikovat. Doufám, že pořád fungujete.
Jsem lékařka a částečně pracuji se závislými lidmi a zajímalo by mě, jestli by byl běžný nebo trochu vzdělanější člověk vyrobit i sám heroin (zřejmě spíše pro vlastní spotřebu) – máte s tímto zkušenost? Lidi mi toho nakecají ve snaze získat substituci nebo benzodiazepiny – ne že bych byla proti substituci, harm reduction podporuji, BZD ne.

  JT

  3. července 2021 v 2:35

  Dobrý den, Lenko,
  děkujeme za Váš komentář.
  První bych se vyjádřil k substituci a k benzodiazepinům. Musím říci, že obojí, jak benzodiazepiny, tak substituce, může velmi pomoci. U substituce je to asi jasné, u mnoha lidí je to jediný způsob, jak začít opět normálně žít. Benzodiazepiny jsou zase krátkodobá pomoc pro ty, kteří skutečně trpí úzkostmi, těžkou a dlouhodobou nervozitou, panickými ataky a podobnými psychickými problémy. Takže bych je úplně neodsuzoval a opravdu i narkomanovi mohou pomoci – mně osobně pomohly benzodiazepiny s těžkou nervozitou během odvykacího stavu po heroinu. Je ale pravda, že skutečně mají návykový potenciál, je tedy třeba je předepisovat opatrně a jen na krátkou dobu, jedině pokud je k tomu závažný důvod.
  Nyní k Vaší otázce. Heroin se v domácích podmínkách pro vlastní spotřebu v Česku běžně nevyrábí. Byly zdokumentovány případy, kdy se v Česku vyráběl, ale jsou to spíše výjimky. Pro jeho výrobu je totiž buď třeba jiných opiátových léků, které se berou tak, jak jsou, nebo je třeba opium s vysokým podílem účinných látek, které se v Česku špatně shání. Jsme totiž sice jeden z velkých pěstitelů máku, pěstujeme tu ale potravinářský mák, ve kterém je účinných látek málo. „Vařit“ tu heroin klasickou metodou je tudíž velmi obtížné a spíše se vyplatí ho dovézt z jiných zemí.
  Vaše pacientka se s tím mohla setkat, to je pravda, ale spíše bych řekl, že se jednalo o tzv. braun. Ten se vyrábí z opiátových léčiv, populární byl zejména za socialismu, jeho výroba ale stále sporadicky přetrvává. Nejde o heroin jako takový, ale směs jiných opiátů, uvádí se tuším hydrokodon a další. Účinek je heroinu podobný, ale skutečný heroin to není.
  Lukáš, Vše o drogách.cz

Přidat komentář

Varování

Užívání drog je značně riziková činnost. Naše stránky se snaží pomoci každému, kdo se již rozhodl, že bude drogy užívat, aby rizika užívání drog snížil. Drogy mohou krátkodobě přinést potěšení, ale dlouhodobě ničí životy. Nejlepší je drogy neužívat vůbec!

Nezapomínejte, že pozitivní účinky, které tu popisujeme, jsou vždy jen krátkodobé. Naopak závislost je onemocnění dlouhodobé.

Před každým užitím drogy si vždy důkladně zvažte, zda Vám krátkodobý příjemný pocit stojí za riziko dlouhodobých problémů.

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, napište nám svůj dotaz!