Filmy a seriály o drogách

  • 3
Filmy a seriály o drogách - Breaking Bad

Filmy a seriály o drogách

Štítky : 

Jelikož jste navštívili náš web, je jasné, že Vás drogy nějakým způsobem zajímají. Mnoho lidí by určitě řeklo, že drogy je nejlepší vyzkoušet a jejich účinky prožít. Já si to nemyslím. Navíc určitě to neplatí o tom dalším, co se s drogami pojí.

Některé situace, které se uživatelům drog, prodejcům nebo výrobcům drog stávají, je zkrátka lepší nikdy v životě nezažít.

V tomto článku uvádíme filmy a seriály s tématikou drog, které nás zaujaly a kde se právě tyto někdy i život ohrožující situace dějí.
Nebudete pak ony nebezpečné situace muset zažít, budete je znát z filmu nebo seriálu, a to myslím, že určitě stačí.

Všechny uvedené seriály nebo filmy se fetování týkají a každý je nějak zajímavý. Věříme, že Vás náš seznam zabaví na dlouhé večery.

Perníkový táta

anglicky: Breaking Bad
Začněme rovnou s tím nejlepším, na co pomyslíme, když jde o seriály o drogách. Breaking Bad je seriál o středoškolském profesorovi Walterovi Whiteovi, který se vnímá v životě jako neúspěšný. Vlastní rodina si ho neváží tak, jak by si představoval, bere podprůměrný plat, přestože v mládí měl na to a aspiroval na to, aby se stal milionářem. Svůj podíl v dnes velmi úspěšné firmě ale v minulosti prodal za pakatel, a tak dnes učí chemii za mizerný plat žáky, které jeho obor nezajímá, a aby uživil rodinu, musí ještě mít druhou práci v automyčce.
Jednoho dne je mu ale diagnostikována rakovina plic, přestože nikdy v životě nekouřil.
Rozhodne se se svým životem něco udělat, spojí se se svým bývalým žákem, Jesse Pinkmanem, a začnou společně „podnikat“ ve výrobě pervitinu, metamfetaminu.
Seriál sleduje průběh jejich podnikání, proměnu jejich životů následkem toho – lhaní rodině, snahy drogy distribuovat, vraždy, spory s drogovými kartely, praní peněz a další.

Seriál se stal velmi úspěšným. Tvůrci po jeho konci ještě natočily sequel, tj. film El Camino, který sleduje další život Jesse Pinkmana po konci seriálu.
Následně vznikl také prequel, tj. seriál Better Call Saul, který naopak sleduje život Saula Goodmana, právníka, spolupracovníka Walta a Jesseho, před děním seriálu Breaking Bad.
Obojí, jak film El Camino, tak i seriál Better Call Saul Vám také doporučujeme.

Seriály jsou dostupné na Netflixu s českými titulky.

Fanouškovský sestřih – „trailer“ první série seriálu:

Narcos

Seriál z produkce Netflixu. Seriál Narcos pojednává o životě drogového magnáta původem z Kolumbie, Pablo Escobara. Escobara vidíme ve všech fázích jeho života, od jeho začátků, po pátrání agentů DEA po jeho osobě, po jeho uvěznění ve vězení, které si sám postavil, až po násilné činy, které spáchal a jeho smrt.

Trailer:

Narcos:Mexiko

Opět seriál z produkce Netflixu. Seriál Narcos:Mexiko se zabývá mexickými drogovými kartely, v popředí je život Migueala Angela Felixe Gallardo, drogového barona, který sjednotil více drogových kartelů pod své vedení do jedné „federace“. Vidíme jeho život od samotných začátků až po pád jeho impéria a jeho uvěznění. Stejně jako u seriálu Narcos je i zde zobrazeno samotné pátrání agentů DEA po jeho osobě.

Trailer:

Trainspotting

Trainspotting je dnes již kultovní film, pojednává o Dannym, což je narkoman žijící v britském Edinburghu. Film líčí jeho život, jeho zážitky s heroinem. Samozřejmě, že pocit, který divák ještě nikdy nezažil, nelze plně ve filmu předat, nicméně Trainspotting se o to poměrně úspěšně snaží.
Věrně zpracovává například samotné užití heroinu, předávkování heroinem nebo absťák. Vlastně jde o nejvěrnější zpracování, jaké jsem ve filmu viděl. Už z toho důvodu tedy doporučuji.
Film navíc není jen o drogách, ale i o revoltě vůči konzumní společnosti, o životě na okraji společnosti.
Ve filmu tudíž s Dannym a jeho přáteli prožíváme jejich drogový život až do trpkého konce.
Pokud pro Vás popis zněl tak, že je film příliš artový/umělecký, tak tomu tak není, skutečně ho můžeme doporučit každému, koho zajímá drogová tématika.

Film byl natolik úspěšný, že autoři po letech natočili pokračování – Trainspotting 2. Ten vypráví to, jak se Dannymu a jeho kamarádům žilo po skončení prvního dílu. Můžeme také doporučit, nicméně doporučujeme začít shlédnutím prvního dílu.

Trailer:
El Chapo

Další ze seriálů z produkce Netflixu. Tento seriál vypráví o životě El Chapa. Drogový magnát Joaquín Archivaldo Guzmán Loera (přezdívkou El Chapo) se narodil v Mexiku v roce 1957. Seriál začíná již v jeho dětství, kdy jako malý kluk vzhlížel ke gangsterům, kteří ovládali jeho rodnou vesnici. El Chapo se pak z malého kluka propracoval na řadového člena kartelu, a pak dokonce až na šéfa kartelu Sinaloa. Jeho fascinující příběh zahrnuje pobyt ve vězení, stavbu tunelů, kterou se proslavil a také jeho slavné útěky z vězení, kdy utekl i z nejstřeženějšího mexického vězení.

Trailer:

Kokain

anglicky: Blow
Americký film s Johnny Deppem v hlavní roli pojednává o Georgeovi, muži, který se zaplete do obchodu s marihuanou a poté s kokainem. Je tu skvěle nastíněna atmosféra 70. let minulého století v USA, kdy kokain byl široce zneužíván.
Film také skvěle ukazuje to, jak jsou vztahy na drogách strašně pomíjivé, jak se drogovým „kamarádům“ vůbec nedá věřit atd.

Děj filmu:
George vyrůstal s otcem, zkrachovalým podnikatelem, a věčně nespokojenou matkou. Proto si slíbil, že bude žít jinak a nikdy nebude chudý. Koncem 60. let proto s kamarády Tučňákem a Kevinem, svou přítelkyní letuškou Barbarou a překupníkem Derekem rozjedou obchod s marihuanou, po níž je na vysokých školách velká poptávka. V 70. letech přejdou na kokain a podílí se na vytvoření kokainové cesty z Kolumbie. Ač se časem topí v milionech, zůstává George obyčejným mužem, který touží především po šťastné rodině. Jako takový však v nelítostném světě zločinu nemá šanci a čeká ho hořký pád až na samé dno. (zdroj: TV Nova)

Trailer:

Traffic – nadvláda gangů

anglicky: Traffic
Americký film, který sleduje drogy a válku s drogami z několika různých úhlů pohledu. Mexický policista Javier Rodriguez se i navzdory své předvídavosti zaplete s kolegou do války dvou konkurenčních drogových gangů. Předseda amerického protidrogového úřadu Robert Wakefield zjistí, že jeho šestnáctiletá dcera je závislá na tvrdých drogách. Spořádaná panička Helena Ayalová teprve po zatčení svého muže zjistí, že její manžel je jedním z hlavních amerických distributorů drog, dovážených z Mexika. Příběhy jsou navíc vzájemně propletené, což dává filmu komplexnost.

Trailer:

Jak prodávat drogy přes internet (rychle)

anglicky: How To Sell Drugs Online (fast)
Německý seriál o třech teenagerech, kteří si začnou vydělávat prodejem drog přes internet. Vypráví o strastech dospívání, obsahuje řadu vtipných scén.
Seriál není moc o užívání drog, je spíše vtipným zpracováním jejich internetového prodeje.

Trailer:

Requiem za sen

anglicky: Requiem for a Dream
Americký film z roku 2000, který osobně považuji za jeden z nejsmutnějších z filmů s drogovou tematikou.
Vypráví o čtveřici lidí, důchodkyni Saře, jejím synovi Harrym, jeho přítelkyni Marion a Harryho nejlepším příteli Tyroneovi.
Čtveřici lidí drogy postupně ničí život, až je dovedou až na okraj propasti. Jedna užívá drogy-léky na předpis od lékaře-felčara, kterému na jejím zdravotním stavu vůbec nezáleží, další začíná s heroinem. Film je strhující, ale nedoporučuji ho sledovat v depresivní náladě.

Děj filmu z ČSFD:
Ovdovělá Sara Goldfarbová žije na Coney Island a snadno podléhá mámení televizních pořadů. Právě teď drží dietu, aby se mohla účastnit jedné ze show. Její milý ale bezmocný syn Harry má novou přítelkyni Marion a společně se snaží čelit bolestné realitě útěkem do snů. Ani Harryho nejlepší přítel Tyrone, který se živí prodejem drog, nemá snadný život. A tak se čtveřice lidí, jimž osud nepřál štěstí, točí v bludném kruhu bezmoci a beznaděje.

Trailer:

My děti ze stanice Zoo

německy originálně: Wir Kinder vom Bahnhof Zoo
Film na základě stejnojmenné knihy, která by měla být dnes již povinnou četbou. Vypráví o mladé Christiane, která bydlí v Berlíně na sídlišti, volný čas tráví s partou a experimentováním s drogami. Postupně se dostane až k heroinu, u kterého zůstane a pro který začne dělat věci, které by jí dříve připadaly nemyslitelné. Například si začne vydělávat na drogy prostitucí už ve 14 letech. Heroin, jeho shánění a poté užívání, se tak stane náplní jejího každého dne. Určitě stojí za vidění!

Trailer – ukázka z filmu:

Mravenci nesou smrt

Československý film z roku 1985, který rozhodně nevyniká věrným zpracováním užívání drog. Dealeři jsou tu nazýváni „rozdělovači“, absťák tu spíše vypadá jako kdyby dotyčnému prasklo slepé střevo. I tak je ale film nějakým způsobem zajímavý. Možná tím, že se odehrává v Československu před revolucí?

Děj filmu:
Prostřednictvím několika smluvených prostředníků se do Československa, konkrétně do Karlových Varů, pašují drogy ze Západního Berlína. Jedním z významných členů zločinecké organizace je elegantní Eva Krausová (J. Březinová). Ani příslušníci české bezpečnosti však netuší, že je to ve skutečnosti pracovnice naší kontrarozvědky. Díky jejím informacím mohou kriminalisté, vedeni podplukovníkem Kořánem (J. Vinklář), spustit masivní akci, zaměřenou proti pašerákům, českým překupníkům i samotným narkomanům. Přítomnost tajných policistů mezi „mravenci“ však nezůstane dlouho utajena a šéf pašerácké bandy vyšle do Československa nájemného vraha, který má za úkol zneškodnit všechny zúčastněné osoby. (zdroj: Česká televize)
Film je tudíž zčásti o drogách, zčásti špionský a zčásti jde o akční střílečku.

Film je dostupný celý na YouTube, zde:

Zabiják bolesti

anglicky: Painkiller
6dílný seriál z produkce Netflixu uvedený v roce 2023, který pojednává o léku OxyContin, který je jednou z příčin tzv. opiátové krize ve Spojených státech, protože byl předepisován i lidem, kterým by stačil slabší lék proti bolesti. Seriál je tedy drama, přibližuje nám vývoj tohoto léku, jeho výrobce, firmu Purdue, jeho uživatele, jejich závislost atd. Pokud lék OxyContin užíváte/zkusili jste ho, tak je pro Vás tento seriál skoro až povinnost.

Trailer:

Malý pitaval z velkého města: epizoda Narkomani

Do seznamu jsme chtěli dát i nějaký československý film o drogách. Nakonec jsme si vzpomněli na již uvedený film Mravenci nesou smrt a dále na epizodu detektivního seriálu Malý pitaval z velkého města s názvem Narkomani.
Na této epizodě není skvělé to, že by byla nějak akční, nebo že by ukazovala drogy správně. Věrně ale ukazuje to, že se tehdejší pražská drogová scéna mezi sebou dost znala, že se tehdy hodně brali léky. Heroin nebyl do Československa vůbec pašován, byly zavřené hranice, takže lidé nemohli svobodně cestovat a nemohli se ani pašovat drogy.
Tuto epizodu doporučuji tedy spíše jako takovou historickou exkurzi do časů, které jsou již snad navždy pryč.

Epizoda je dostupná celá na YouTube, zde:

30 případů majora Zemana: epizoda Mimikry

Ze stejného důvodu jako předchozí mohu doporučit i propagandistickou epizodu seriálu 30 případů majora Zemana.
Také to není žádné veledílo, ale spíše náhled do tehdejší doby.

Epizoda je dostupná celá na YouTube, zde:

Piko

Další český film, tentokrát už natočený po revoluci, v roce 2010. Film je vlastně zčásti klasicky hraný a zčásti jde o dokument, ukazuje totiž výpovědi reálných postav filmu.
Piko vypráví příběh 3 lidí, jejichž životy ovlivnil pervitin.
Jeden patřil k nejvýraznějším vynálezcům a „vařičům“ pervitinu u nás, druhý léta působil v protidrogovém oddělení policie a třetí, známý rocker, propadl drogové závislosti.
Je na něm skvělé to, že skutečně věrně zpracovává počátky pervitinu u nás, onen vynálezce a vařič pervitinu je totiž Pavel Gregor, dnes terapeut v Psychiatrické nemocnici Bohnice, který byl jedním z prvních vařičů pervitinu u nás.
Dále vypráví příběh policisty zdeňka Zavázala, který naopak pana Gregora jako policista stíhal. Jeho pohled, stejně jako pohled drogově závislého rockera Dana Horyny, filmu ještě přidává. Určitě doporučuji.

Film je celý k dispozici na YouTube, zde:

Euforie

anglicky: Euphoria
Seriál z produkce HBO, který zobrazuje spolužáky ze střední školy, kteří se potýkají s různými problémy. Máme tu slečnu nespokojenou se svojí postavou, psychicky nemocnou slečnu, hlavní hrdinka si ale během seriálu projde závislosti na drogách, na opiátech. Zažíváme s ní tedy chvíle jako první vyzkoušení drog, předávkování, setkání s drsným a nevypočitatelným dealerem, tlak rodiny na ukončení fetování, útěky z domova atd. Její příběh je hlavní, přičemž příběhy ostatních spolužáků se s tím jejím prolínají.

Trailer je zde:
Ze závislosti do nezávislosti

Seriál České televize o závislostech – některé epizody jsou o drogách, jiná o alkoholu atd. Některé scény mohou být špatně zahrané, seriálem ale provází terapeut Jan Jílek, který zde sděluje různá úskalí léčby závislosti.

Seriál je dostupný na YouTube, zde například epizoda o uživatelce heroinu:

Drogy, a.s.

anglicky: Drugs, Inc.
Série dokumentů od National Geographic o různých drogách, o byznysu s nimi atd. Seriál je poměrně podrobný, epizody jsou různorodé, můžete se vypravit do Kolumbie za pěstitely koky (rostlina, ze které se vyrábí kokain), být u policejní práce, u zatýkání dealerů nebo poznat nepředvídatelnost drogového prostředí, válek gangů, techniky pašování drog atd. Určitě doporučuji.

Na YouTube je k dispozici epizoda o kokainu, v angličtině zde:
https://www.youtube.com/watch?v=4voKyRJMs3Y

Další filmy a seriály:

Shiny_Flakes: Náctiletý drogový baron

anglicky: Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord
Dokument o teenagerovi, který provozoval stránku shinyflakes.com, na které prodával drogy, ze svého pokoje u rodičů.

Léky a drogy

anglicky: The Business of Drugs
Dokument, seriál Netflixu, každá epizoda se zabývá jinou drogou, pojednává o byznysu s drogami a o rizikovém chování, které se s užíváním drog pojí.

Pulp Fiction: historky z podsvětí

Kultovní film režiséra Tarantina právě o podsvětí, drogy jsou jeho součástí.

Katka

Dokumentární film české režisérky Heleny Třeštíkové o pražské narkomance Katce.

Americký gangster

anglicky: American Gangster
Film z mafiánského prostředí, zdrojem obživy gangů je tu pašování drog.

Napadá Vás nějaký film nebo seriál o drogách, který je velmi dobrý, ale přesto není na našem seznamu? Napište nám o něm v komentářích!


O autorovi

JT

Bývalý uživatel heroinu - narkoman. V současnosti na substituční léčbě. Vyzkoušel velké množství známých a méně známých omamných látek. O drogách chce informovat zcela pravdivě, popsat jak pozitivní, tak i negativní účinky drog. Občasně přidává i články jiných autorů.

Vaše komentáře

Maax23

10. prosince 2022 v 22:29

Diky za tipy, vetsinu jsem videl teda…Jeste je pecka film „Mesto bohu“. Nebo „Favela Rising“. Nebo je na internetu dokument „My deti ze stanice Leningradska“. Jeste me napada „Gordon Ramsey Kokain“.

Aneta

17. března 2023 v 21:41

Super je taky film Šňup.

Zuzana

15. května 2024 v 13:59

Naposledy som videla na Netflixe Four good days s Milou Kunis a Fentasy, obidva výborné.

Přidat komentář


Varování

Užívání drog je značně riziková činnost. Naše stránky se snaží pomoci každému, kdo se již rozhodl, že bude drogy užívat, aby rizika užívání drog snížil. Drogy mohou krátkodobě přinést potěšení, ale dlouhodobě ničí životy. Nejlepší je drogy neužívat vůbec!

Nezapomínejte, že pozitivní účinky, které tu popisujeme, jsou vždy jen krátkodobé. Naopak závislost je onemocnění dlouhodobé.

Před každým užitím drogy si vždy důkladně zvažte, zda Vám krátkodobý příjemný pocit stojí za riziko dlouhodobých problémů.

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, napište nám svůj dotaz!