Morfin (Vendal)

 • 6
Morfin

Morfin (Vendal)

Štítky : 

Obecně o morfinu

morfin, někdy také morfium, anglicky: morphine, někdy také morphium
české slangové názvy: emko, M
anglické slangové názvy: M, miss Emma, dreamer, morpho, monkey, white stuff

Morfin je klasický opioid, způsobující všechny typické účinky opiátů – a to velmi dobře. Jedná se o přírodní látku, která se přirozeně vyskytuje v opiu – ve šťávě z nezralých makovic, dá se tedy kromě opioid nazývat i opiát. Tvoří přibližně 10% hmotnosti opia.

Používá se ve zdravotnictví, je velmi ceněný, je součástí léků jako Vendal a Sevredol. Jeho užívání zvyšuje kvalitu života nemocných lidí, na bolesti je skvělý. Také mezi uživateli drog je velmi oblíbený – je velmi euforický (sice méně než heroin, ale více než většina jiných opioidů). Je užíván při porovnávání síly opioidů, opioidy se běžně porovnávají s ním – např. heroin je cca 4x silnější než morfin (tzn. potřebujete 40mg morfinu, abyste cítili stejně silný účinek jako na 10mg heroinu).

Jak již bylo zmíněno, působí skvěle na bolesti, které může i zcela odstranit. Dále je euforický – způsobuje pocit štěstí, pohody, vše Vás najednou baví, cítíte se skvěle, a uklidňující, jako byste najednou neměli žádné starosti, žádné deprese, žádný stres. Člověk nepociťuje trému a v komunikaci s lidmi je najednou otevřený, dobře se baví, a nevadí mu se ani hádat. I práce a běžné činnosti najednou začnou být pohodové. Na těle člověk cítí příjemné teplo, ale i zácpu – organismus je zpomalený. Pokud si dá člověk příliš vysokou dávku, může být natolik utlumený, že může usínat, či může zvracet. Morfinem se dá i velmi vážně předávkovat. Pro euforické účinky je potřeba užít o trochu vyšší dávku, než jen pro úlevu od bolesti.

Morfin je vysoce návykový. Při dlouhodobém užívání se vytvoří závislost, včetně absťáků (odvykacích stavů). Závislost na morfinu může člověka přivést na úplné fyzické, psychické, společenské i finanční dno.

Vzhledem k tomu, že je přírodní, je organismem u většiny lidí dobře snášen, pokud je užíván ve správných dávkách a v čistém prostředí. I tělo si ostatně vyrábí vlastní opioidy – endorfiny. Pokud je užíván příliš dlouho (např. 10 a více let) nebo u někoho vážně nemocného, např. s játry, je samozřejmě toxický. A samozřejmě je také nebezpečné, pokud je užitý injekčně a ve špatné hygieně. Pokud se užije ve vysoké dávce, dojde k předávkování a může hrozit i smrt. Jako protijed se používá naloxon, který blokuje účinky opiátů. Vždy užívejte spíše málo než hodně, začínejte s málem! Při předávkování je nutné co nejdříve zavolat ambulanci (evropské tísňové volání, které funguje i v Česku a ve více jazycích, má číslo 112, česká zdravotnická záchranná služba má číslo 155, v USA použijte číslo 911, případně konkrétní místní).Závislost

Závislost na morfinu se vytváří při dlouhodobém užívání každý den. Uvádí se, že se plný návyk na morfin vytvoří po zhruba 4 až 6 týdnech. Poté se s každým dalším dnem závislost zvětšuje a zhoršují příznaky po jeho vysazení.

Pokud ho užíváte delší dobu čistě jen ze zdravotních důvodů, budete při jeho vysazení trpět jen fyzickou závislostí, tzn. budete mít absťák – odvykací stav. Ten se ale dá překonat mnohem lépe než psychická závislost a také sociální závislost.

U lidí užívajících morfin delší dobu pro zábavu, pro euforické účinky, se rozvine fyzická, psychická a často i sociální závislost. Člověk tedy prožívá projevy fyzické závislosti: velmi nepříjemné absťáky, dále má projevy psychické závislosti: chutě na jeho užití (tzv. craving), na morfin stále myslí a nemůže se těchto myšlenek zbavit. A dále můžete mít i projevy sociální závislosti: budou chybět „přátelé“, se kterými jste drogy užívali, samotný akt užití s přáteli a drogové prostředí. Sociální závislost se rozvíjí nejvíce u klasických narkomanů. Kombinace fyzické a psychické závislosti je velmi těžká a špatně se jí zbavuje. Samozřejmě to jde, ale jedná se o obtížný a dlouhodobý proces, který se ve většině případů nezvládne napoprvé a velmi se táhne. Lidé závislí na drogách končí špatně – dojde k rozkladu osobnosti (ten ale není u opiátů tak silný jako například u pervitinu a jiných stimulantů), psychickým problémům, úzkostem, neustálému shánění peněz na drogu, strachu z absťáků, přetrhání vztahů s rodinou a přáteli, lidé často končí jako bezdomovci a případně může hrozit i smrt. Pokud si chcete přečíst něco o absťáku a případně i svépomocné rady, jak ho zmírnit, tak klikněte zde.

Způsob užití

Morfin lze užívat různými způsoby – orálně, šňupáním, injekčně (to určitě nedoporučujeme), dá se i kouřit (vdechovat jeho páry při zahřátí), nebo užít rektálně – do konečníku.

Dávkování morfinu – kolik si ho vzít

Dávkování – kolik si dát
Hranice působení 10 mg
Lehká dávka 10-15 mg
Běžná dávka 15-25 mg
Silná dávka 25-35 mg
Velmi silná dávka (nebo s tolerancí) 35+ mg

Dlouhodobí uživatelé morfinu užívají morfin ve větších dávkách, například 200, 400 i více miligramů denně, při užívání morfinu se časem rozvíjí tolerance, tělo si na drogu zvykne a je třeba brát stále větší dávky. Vždy začínejte s málem. Pokud jste prošli absťákem, začínejte opět s málem, předejdete tak předávkování.Doba působení – kdy ho ucítím, jak dlouho morfin působí

Působení morfinu v čase – orální užití
Celková doba působení 4 až 6 hodin
Nástup účinku za 10 až 30 minut
Nájezd do nejlepšího stavu 20 až 40 minut
Vrchol účinku 2 až 3 hodiny
Slábnutí účinků 1 až 2 hodiny

 

Působení morfinu v čase – užití šňupáním
Celková doba působení 3 až 5 hodin
Nástup účinku za 10 až 30 sekund
Nájezd do nejlepšího stavu 10 až 30 minut
Vrchol účinku 1 až 2 hodiny
Slábnutí účinků 2 až 5 hodin

 

Časový průběh zážitku – užití injekčně
Celková doba působení 3 až 4 hodiny
Nástup účinku za do 10 sekund
Nájezd do nejlepšího stavu 5 až 20 minut
Vrchol účinku 40 minut až 2 hodiny
Slábnutí účinků 2 až 4 hodiny

Cena na ulici

Autorovi tohoto článku se cena morfinu zdála velmi proměnlivá. Morfin se běžně prodává za 50 až 200 Kč za tabletu Vendalu 100mg, respektive 100 Kč až 400 Kč za tabletu Vendalu 200mg.

Setkal jsem se ale i s cenou vyšší, to zejména o víkendech, kdy za jednu tabletu Vendalu 100mg chtěli i 400 Kč. Nižší cenu můžete mít, pokud budete kupovat ve větším množství, nebo od lidí, kteří se neživí jako klasičtí dealeři – od lidí, kteří mají léky napsané od lékaře a jen si občas přivydělávají tím, že tablety poskytnou i někomu jinému.

Injekční morfin jsem kupoval za cenu 300 Kč až 600 Kč za ampuli. Při větším množství jsem měl slevu.Situace ve zdravotnictví

Stejně jako u ostatních opiátů platí v Česku to, že se ho lékaři bojí předepisovat. Proto v Česku trpí hodně lidí bolestí, přestože by jim morfin pomohl.

Pokud trpíte silnou bolestí a lékař Vám předepsal morfin, tak doporučujeme zachovat chladnou hlavu, morfin Vám může velice pomoci. Užívejte ho ale přesně podle dávkování, které Vám určil lékař, tak snížíte riziko závislosti na minimum. Pokud by Vám morfin na bolest nezabíral, nebo pokud byste měli pocit, že ho užíváte příliš mnoho, poraďte se se svým lékařem.

Seznam účinků morfinu – co budete, nebo byste mohli cítit

Pozitivní

 • analgezie, necítíte bolest, nebo je velmi zmírněna
 • zklidnění a útlum (mnohdy až ke spánku)
 • snížení nebo odbourání úzkostí, depresí nebo podobných stavů
 • euforie, pocit štěstí (nižší než u heroinu, u heroinu je lepší počáteční rychlý nájezd)
 • pocit relaxace, uvolnění a pohody
 • pocit energie do života

Neutrální

 • zúžení zornic
 • pocení nebo zvýšená teplota těla
 • pomalejší reakce
 • ztráta chuti k jídlu, nebo změna chuti k jídlu

Negativní

 • zácpa
 • problém s močením
 • zmatenost
 • svrbění těla
 • sucho v puse
 • závislost – může být fyzická, psychická i sociální
 • odvykací stav (u dlouhodobých uživatelů)
 • snížená chuť na sex (u dlouhodobých uživatelů)
 • porucha menstruace, problém s ejakulací (zejména při vyšších dávkách)
 • pocit na zvracení až zvracení (zejména při vyšších dávkách)
 • slabost těla, pocit nedostatku energie (méně běžné)
 • porucha spánku, problém usnout (méně běžné)
 • bolest hlavy (méně běžné)
 • bolest břicha (méně běžné)
 • horečka (méně běžné)
 • průjem (zejména během abstinenčního syndromu, ale může být i jako paradoxní efekt při normálním užití, to se ale běžně nevyskytuje)
 • nervozita (jako paradoxní efekt při normálním užití, běžně se nevyskytuje)
 • vyrážka (minimální pravděpodobnost výskytu)
 • problémy s dýcháním
 • porucha dýchání, útlum dýchání (hlavně po předávkování)
 • smrt (při předávkování, vždy začínejte s málem!)

Závěr

Morfin je klasický opiát se skvělým účinkem proti bolesti, a tím může zlepšit život nemocným. Jedná se o jeden z nejlepších léků na bolest, které kdy byly v prodeji.

Na druhou stranu morfin způsobuje pocity štěstí a euforie, a proto je návykový. Závislost na opiátech je opravdu nepříjemné onemocnění, takže je dobré případnou návykovost morfinu nebagatelizovat a snažit se jí co nejvíce zabránit. Za celou práci Vám přeji vše dobré.


O autorovi

JT

Bývalý uživatel heroinu - narkoman. V současnosti na substituční léčbě. Vyzkoušel velké množství známých a méně známých omamných látek. O drogách chce informovat zcela pravdivě, popsat jak pozitivní, tak i negativní účinky drog. Občasně přidává i články jiných autorů.

Vaše komentáře

anonym

5. května 2019 v 15:56

Ahoj, docela mi zde chybi ucinek, ktery jsem sam zazil po operaci, kdy jsem dostal Morphin na JIP a zadna euforie se nedostavila, naopak halucinace – vse okolo se zmenilo, byl jsem soucasti zvlastni virtualni reality, doslo k obrovskemu rozvoji kreativnich schopnosti, uplne jiny svet okolo, ktery by mohl chtit zneuzit umelecky zamereny clovek pro svoji tvorbu, protoze veskere predstavy si navic dobre pamatuji, nicmene vubec zadna euforie, jako u Dolsinu, ci jinych preparatu. Nic zajimaveho ke zneuziti pro bezneho cloveka, ktery nepotrebuje vytvaret zadne umeni. Pochopil jsem tam, proc Morphin dostavaji az pacienti tesne pred smrti – aby necitili vubec zadnou bolet a navic se prenesli do uplne jine virtualni reality a v klidu tak mohli umrit.

  JT

  10. května 2019 v 3:01

  Ahoj,
  moc díky za komentář. Upřímně řečeno slyším poprvé, že by měl někdo po morfinu nějaký psychedelický prožitek. Pokud tím tedy myslíš kompletní změnu vnímání – prostě jiný pohled na běžné činnosti.
  Po morfinu je člověk v takové letargii, netečnosti a euforii – je člověku svět jedno a baví ho, ale nemění se mu vnímání ve smyslu toho, že by viděl něco, co neexistuje.
  Chápu tě vůbec dobře? Co tím myslíš? Koukal jsi na svět jinak, např. shora – v disociativním stavu?
  Ani se mi tomu nechce věřit – nezažil jsem to v reálu u nikoho a ani se o tom nikde nepíše. Morfin standardně utlumuje celé tělo, fyzicky i psychicky, při vyšších dávkách je ti příjemně, všechno tě baví a všechno ti je příjemně jedno. No a po čase je na tom silná závislost.
  Měl jsi skutečně morfin? Jaké jsi bral jiné léky?
  Moc díky za komentář a budu moc rád, pokud odpovíš, je to zajímavé a kdyžtak to tam připíšu. Možná je to paradoxní reakce. Na každého působí drogy jinak, takže je to opravdu možné. Přesně také kvůli tomuhle mě drogy vždycky zajímaly.
  Ať se daří!
  Honza

Diana

30. července 2019 v 15:36

Ahoj, dostala jsem morfin ihned po operaci a mohu říct, že na bolest zabral okamžitě!!! Když mne probudili po narkóze a převáželi pouze pár metrů na JIPku, okamžitě jsem si uvědomila neskutečnou bolest, ale po cca 30 ti sekundách se mi začalo ulevovat. Nikdy bych tomu nevěřila.

  JT

  30. července 2019 v 19:33

  Dobrý den, Diano,
  díky za Vaši zkušenost. Souhlasím, morfin je sice návyková látka a bývá zneužívaný jako droga, ale na druhou stranu může opravdu velmi pomoci. Na bolest je skvělý.
  Euforické účinky má morfin až ve větších dávkách než v těch, ve kterých se běžně předepisuje. Pak je to samozřejmě velmi návyková droga, psychická závislost může snadno zničit život.
  Spousta lékařů se proto bojí opiáty předepisovat, a tak spousta nemocných lidí zbytečně trpí. A přitom ti lidé by to ani nezneužívali jako drogu, naopak by jim to pomohlo. Zvlášť to platí u starších lidí třeba s těžkou osteoporózou a u jiných nemocí.
  Chce to tedy opatrnost, ale zase se ho zbytečně nebát.
  Přeji Vám vše dobré a díky za komentář.
  Tomáš (Vše o drogách.cz)

Lucie

17. listopadu 2019 v 20:14

Morfin, nejlepsi tridenni jizda po plastice vazu :). Pak me poslali domu a trochu se mi zastesklo. Je to presne jak popisujes.

  JT

  20. listopadu 2019 v 21:54

  Dobrý den, Lucko,
  děkujeme za Váš komentář a za ocenění našeho webu. Morfin je na bolest opravdu skvělý, proto se nedivím, že Vám byl naordinován. Euforie je u něj samozřejmě příjemná, mohu sám potvrdit, cítíte ji ale pořádně až v o něco vyšších dávkách, než v těch, ve kterých léčí bolest.
  Je třeba u něj dávat pozor na správné množství, aby nedošlo k předávkování, a také si dát pozor na závislost, brát ho dle doporučení lékaře.
  Jsem velmi rád, že se u Vás závislost na morfinu poté nerozvinula.
  Přeji Vám vše dobré a ještě jednou děkuji za pochválení našeho webu.
  Honza, Vše o drogách.cz

Přidat komentář

Varování

Užívání drog je značně riziková činnost. Naše stránky se snaží pomoci každému, kdo se již rozhodl, že bude drogy užívat, aby rizika užívání drog snížil. Drogy mohou krátkodobě přinést potěšení, ale dlouhodobě ničí životy. Nejlepší je drogy neužívat vůbec!

Nezapomínejte, že pozitivní účinky, které tu popisujeme, jsou vždy jen krátkodobé. Naopak závislost je onemocnění dlouhodobé.

Před každým užitím drogy si vždy důkladně zvažte, zda Vám krátkodobý příjemný pocit stojí za riziko dlouhodobých problémů.

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, napište nám svůj dotaz!