Pervitin – metamfetamin

 • 22
Pervitin - krystaly

Pervitin – metamfetamin

Štítky : 

Obecně o pervitinu

metamfetamin, někdy také methamfetamin, nebo methamphetamin
anglicky methamphetamine
německy Methamphetamin
české slangové názvy: peří, piko, párno, perník, péčko, speed, krystal (název častý i v němčině a angličtině)..
anglické slangové názvy: meth, crystal, ice, chalk, crank, speed, junk, tweek..

Pervitin je stimulační látka, high má kromě stimulace i euforické účinky. Uživatel pervitinu vnímá příval energie, nabuzení, touhu něco dělat, nemá absolutně žádnou únavu. Dále má chuť mluvit a má větší pochopení/porozumění pro přátele. Naopak s nepřátelskými lidmi jednají lidé na pervitinu bez jakýchkoli zábran, mají zvýšené sebevědomí, jsou k nezastavení a mohou být velice agresivní. Člověk na pervitinu ztrácí zábrany, myšlenky lítají různými směry a těžko se ovládají. V mozku člověk cítí pocit štěstí a euforie, pervitin působí v mozku na centra pohody a štěstí.

Lidé na pervitinu jsou schopni dlouhodobě nespat, proto bývá často užíván lidmi na nočních, nebo u workoholiků, případně u studentů, kteří se chtějí nárazově dlouho učit. Dále je často užíván na diskotékách a různých párty.

Problém u pervitinu je nepříjemný dojezd, nejedná se o drogu, která by byla pohodová a po skončení zážitku by člověka více nezatěžovala (jako například kokain nebo heroin, které uživatelům, kteří na nich nejsou fyzicky závislí, nepůsobí tak velké problémy po skončení zážitku).

Pervitin je silně návykový, jedná se o tvrdou drogu. Způsobuje silnou psychickou závislost, která může dotyčného dostat až na fyzické, psychické, společenské i finanční dno.

Srovnání s kokainem

Někdy bývá srovnávaný s kokainem, seznam účinků těchto látek je totiž takřka stejný. Oproti kokainu je ale účinek pervitinu delší a více stimulační. Na pervitinu zažijete větší stimulaci než na kokainu, ale na druhou stranu u kokainu je silnější pocit sebevědomí a je euforičtější než pervitin.

Pervitin je čistě umělá látka, kokain je připravován synteticky z listů koky, je tedy více přírodní a tím pádem i méně zatěžuje tělo. Znát to je například u produkce potu – uživatel pervitinu se podle pachu potu pozná, uživatel kokainu se podle pachu potu poznává těžko.

Způsoby užití – jak se užívá, jak si ho dát

Pervitin se dá užívat různými způsoby: orálně, šňupáním, kouřením, injekčně atd.

U užití orálně, tzn. zapitím, zážitek ucítíte za několik desítek minut (viz níže). Lidé si buď pervitin nasypou do úst a poté ho zapijí, nebo ho nasypou do skleničky, rozpustí v nějakém sladkém nápoji, a poté to vypijí. Další možností u užití orálně je využití tobolek, které se dají zakoupit. Nasypete do nich pervitin, a poté je zapijete jako nějaký lék. U orálního užití je problém v tom, že odezvu od svého těla, jestli jste si vzali málo, nebo hodně, dostanete až za delší dobu. Dejte si vždy pozor na velikost dávky, začínejte s málem, předejdete tak předávkování. Více si můžete u orálního užití vzít až za delší dobu, až když budete na vrcholu působení, tzn. ideálně nejdříve až za dvě hodiny.

Dalším způsobem, jak si dát pervitin, je užití šňupáním. To je asi nejčastější. Pervitin je v tomto případě třeba nadrtit, „nasekat“ na opravdu malé kousky, a poté šňupnout. Ideální volbou je použití malé trubičky, například brčka – zkrátit ho, odstřihnout z něho část a pomocí něj pervitin šňupnout. Při používání srolovaných bankovek, nebo sdílení brčka mezi více lidmi, hrozí přenos infekčních onemocnění. Ideální je tedy mít svoji vlastní trubičku. V případě užití šňupnutím je účinek pervitinu o něco kratší, na druhou stranu ho ale ucítíte brzo a nehrozí tolik negativních účinků jako při injekčním užití. Při šňupnutí pervitin chvilku nepříjemně pálí v nose, po chvilce to ale odezní.

Užití kouřením je další možnost. Je rozšířené spíše při užívání doma, v barech nebo na diskotékách samozřejmě logicky není moc pohodlné. Při užíváním kouřením se pervitin zahřívá zapalovačem, začne se tavit, měnit na páru, tato pára je poté vdechována. Takto ho lze kouřit klasicky přes alobal – nasype se na alobal, ten se zdola zahřívá a nahoře uživatel vzniklé páry nasává trubičkou. Případně lze použít i jiné vybavení – například něco skleněného, dutého, lze podomácku upravit žárovka atd. Při kouření pervitinu se účinek dostaví velmi rychle, jen o něco málo později než při injekčním užití. Bohužel při užití kouřením je celková doba zážitku nejkratší ze všech možných způsobů, jak si pervitin dát.

Kromě těchto způsobů užití je možné i užití rektálně, tzn. konečníkem, a je samozřejmě možné i užití injekčně do žíly nebo do svalu. Užití injekčně je velmi nebezpečné, hrozí přenos velkého množství infekčních nemocí, dále plicní embolie, poškození žil, abscesy atd. Rozhodně Vás tedy před ním varujeme.

Dávkování a časový průběh zážitku – kolik si dát, jaké množství, kdy ucítím účinek

Orálně (zapitím)
Hranice působení 5 mg
Lehká dávka 5-15 mg
Běžná dávka 10-30 mg
Silná dávka 20-60 mg
Velmi silná dávka (nebo s tolerancí) 40-150 mg
Dávky pro dlouhodobé uživatele nebo nekvalitního pervitinu mohou být vyšší.
Účinek ucítíte za 20 – 70 minut (záleží na Vaší formě a obsahu žaludku)
Trvání zážitku : 3 – 5 hodin
Slábnutí zážitku : 2 – 6 hodin
Následné účinky a dojezd : až 24 hodin
Užití šňupáním
Hranice působení 5 mg
Lehká dávka 5-15 mg
Běžná dávka 10-40 mg
Silná dávka 30-60 mg
Velmi silná dávka 50 + mg
Dávky pro dlouhodobé uživatele nebo nekvalitního pervitinu mohou být vyšší.
Účinek ucítíte za : 5 – 10 minut
Trvání účinku : 2 – 4 hodiny
Slábnutí účinku : 2 – 6 hodin
Běžné následné účinky a dojezd : až 24 hodin
Užití kouřením
Hranice působení 5-10 mg
Lehká dávka 10-20 mg
Běžná dávka 10-40 mg
Silná dávka 30- 60 mg
Velmi silná dávka (silná stimulace i euforie, možné předávkování) 50+ mg
Dávky pro dlouhodobé uživatele nebo nekvalitního pervitinu mohou být vyšší.
Účinek ucítíte za : 0 – 2 minuty (typicky do jedné minuty)
Délka zážitku : 1 – 3 hodiny
Slábnutí účinků : 2 – 4 hodiny
Běžné následné účinky a dojezd : až 24 hodin
Užití injekčně
Hranice působení 5 mg
Lehká dávka 5- 10 mg
Běžná dávka 10- 40 mg
Silná dávka 30- 60 mg
Velmi silná dávka (silná stimulace i euforie, možné předávkování) 50- 100 mg
Dávky pro dlouhodobé uživatele nebo nekvalitního pervitinu mohou být vyšší.
Účinek ucítíte za : 0 – 2 minuty (typicky do 30 sekund)
Délka zážitku : 4 – 8 hodin
Slábnutí účinků : 2 – 4 hodiny
Běžné následné účinky a dojezd : až 24 hodin

Cena

Cena pervitinu se průměrně pohybuje kolem 1000 Kč za gram. Cena na párty může být vyšší, například až 1600 Kč, cena na ulici nebo ve větší množství může být nižší. Při koupi pervitinu (pokud jste nebyli svědky jeho vaření) nikdy nemáte informaci o jeho čistotě, o do něj přimíchaných látkách atd. U některých dealerů se může jednat i o potenciálně nebezpečné látky, zejména při injekční aplikaci.

Dlouhodobé užívání

Uvádí se, že dlouhodobí každodenní uživatelé pervitinu chátrají mnohem více než uživatelé heroinu. Pervitin totiž u uživatelů způsobuje změnu chování i snížení intelektu, dlouhodobí uživatelé pervitinu se tedy jako osoby změní více než uživatelé opiátů. Pro dlouhodobé uživatele pervitinu jsou charakteristické tiky a také zvláštní mluva. Pokud užívají pervitin injekčně, je chátrání ještě větší. U užívání injekčně je velké riziko přenosu nemocí, zejména žloutenky, HIV (AIDS) a dalších chorob. Stejně tak hrozí i onemocnění žil, otrava krve atd.

Dokumenty o pervitinu

Ke konci tohoto článku ještě přikládáme odkazy na dokumenty o pervitinu, které nás zaujaly.

 • Pervitin – Dokument o užívání pervitinu v Česku, částečně popisuje začátky užívání pervitinu u nás a vliv na uživatele:

 • Pervitin a smysl života – rozhovor s bývalým uživatelem pervitinu v pořadu Před půlnocí na ČT24

Doporučení

Vždy doporučujeme začínat s málem. Někdy Vás může parta hecovat k užití většího množství, pamatujte ale, že si můžete vždy vzít více, ale to, co už jste si vzali, vrátit zpět nemůžete. Předávkování může skončit i smrtí, nezapomínejte tedy na opatrnost.

Rozhodně nedoporučujeme injekční aplikaci. Je spojena s řadou nebezpečí – ať už návyku na jehlu, ale zejména zdravotního charakteru.

Abychom to tedy shrnuli – pokud si pervitin chcete vyzkoušet, a chcete tak učinit s nejmenším rizikem, začínejte s málem a zvolte jiný způsob užití než injekční – například šňupáním nebo orálně.

Před užitím pervitinu si důkladně zvažte, zda Vám jednorázový příjemný pocit stojí za velké riziko závislosti, nebo zdravotních problémů.


O autorovi

Alenka N.

Bývalá uživatelka heroinu a pervitinu - narkomanka. V současnosti pracuje jako sociální pracovnice. Vyzná se zejména ve stimulantech, ale i v jiných drogách. O drogách chce informovat zcela pravdivě, popsat jak pozitivní, tak i negativní účinky drog. Občasně přidává i články jiných autorů.

Vaše komentáře

JITKA

19. února 2019 v 12:01

Dnes jsme se dozvěděli, že můj vnuk, syn mé dcery má problém s pervitinem. Nic o tom nevíme, nevíme co dělat, abychom mu zachránili život. Kam se obrátit. Poradí nám někdo?

  JT

  24. února 2019 v 17:35

  Dobrý den,

  děkujeme za Váš komentář. Má však komplexní charakter, a proto abych více poradil, budu potřebovat ještě doplňující informace. Odkud jste? Jak často pervitin užívá? Jedná se o každodenní užívání? Užívá ho injekčně? Jak jste na to přišli? Kolik mu je let? Bavili jste se s ním již o jeho situaci?

  Každopádně připojuji pár rad, které platí obecně:
  a) Neukvapujte se, nejednejte zbrkle. Ideální je celou situaci probrat s odborníkem, např. psychologem, který se zabývá drogovou problematikou. Například prvně jen rodiče, promyslet si přístup k synovi (vnukovi), a pak se přijít poradit i s ním.
  b) Užívání pervitinu ještě neznamená, že bude mít Váš vnuk zničený život. Jen je třeba ho nasměrovat tak, aby v užívání nepokračoval dlouhodobě dál. Nakonec to třeba budete za pár let vnímat všichni jako zkušenost, díky níž jste si zlepšili vztahy. I tak to může být.
  c) Na druhou stranu bych ale situaci nepodceňoval, pervitin je tvrdá droga, která se dlouhodobě bez problémů užívat nedá, u Vašeho vnuka tedy bude muset dojít k nějaké formě změny v životě – v postoji k životu, způsobu života atd. Bude se však muset změnit hlavně on, pokud on nebude chtít přestat brát, nic s tím neuděláte.
  d) V žádném případě Vašemu vnukovi nic nevyčítejte, nijak ho neobviňujte. To by jen zhoršilo situaci. Nejlepší je zachovat věcný přístup a vnuka se snažit pochopit.
  e) Spolu s odborníkem si nastavte hranice, do jaké míry mu chcete pomoci a kam už nesmí vnuk zajít. Například pokud by kradl doma, že ho doma nechcete.

  Pokud mi napíšete doplňující informace, rád Vám poskytnu další informace a zkušenosti. Napsal jsem Vám také na e-mail, který jste zadala při vložení komentáře.

  S pozdravem

  Honza (s přispěním Tomáše)
  Vše o drogách.cz

  martin bartek

  19. července 2019 v 10:58

  musí opustit prostředí místo kde piko uziva pokud je počátcích brani toto obdoby se naziva ze frčí

Petr

11. července 2019 v 15:26

Výprodej: parno- 800/g, min. odběr 3g. -redakcí upraveno


Váš příspěvek není v souladu s pravidly našeho webu a se zákonem.
Část příspěvku jsem smazal a upravil tak, aby nebylo možné Vás kontaktovat. Zbytek tu nechávám pro informaci ostatním, za kolik se pervitin nabízí.
Upozorňuji Vás, že náš web neslouží k prodeji drog, ani k jejich propagaci. Něco takového je proti našim zásadám.

  Štefan

  18. července 2019 v 9:54

  To má být chyták pro policajty, nebo je to v rámci webu Vše o drogách.cz – tj. ověřená čistota, k redukci nežádoucích účinků?
  Zdravím

   JT

   18. července 2019 v 23:45

   Dobrý den, Štefane,
   asi jste si nevšiml toho, že u komentáře – inzerátu, na který reagujete, nejsou uvedeny kontaktní informace na onu osobu. Takže samozřejmě není možné od dané osoby nic zakoupit.
   My jeho kontakt máme, zadal ho při psaní komentáře, ale zveřejňovat ho samozřejmě nehodláme. Komentář jsme tu nechali bez kontaktu, a poté ještě i zkrátili, tzn. vlastně je tu jen s cenou, pro informaci ostatním lidem, za kolik se pervitin prodává.
   Ujišťuji Vás, že všichni, co se na webu podílíme, jsme se s drogami setkali nejen z pozitivního pohledu, ale hlavně i z toho negativního. A jak víte, negativní účinky drog mnohonásobně převyšují jejich pozitivní účinky (hlavně při dlouhodobém užívání). Zkrátka máme to zažité. Vzhledem k tomu, že víme, jaké to je, nechceme vyrábět další závislé, nebo předávkované, nebo psychicky i fyzicky zničené lidi – stačí, že jsme si to zažili my.
   Web jsme založili, aby ubylo závislých lidí a také předávkovaných lidí (například proto u drog uvádíme dávkování). Není tedy v našem zájmu tu nechávat kontaktní informace na nějaké dealery.
   Děkuji za Váš komentář a za návštěvu našeho webu, mějte se hezky!
   Honza (s přispěním Tomáše), Vše o drogách.cz

    Martin

    15. srpna 2021 v 5:47

    Ahoj, nejdříve chci pochválit váš rozumný přístup a skvěle zpracovaný web kde se dá najít asi nejvíce pravdivých a přesných informací ze všech webů vůbec. Samozřejmě jen z mého pohledu jako těžký uživatel pika. Dále chci vyjádřit svůj obdiv k tomu ze jste si závislosti prošli a že jste ji (alespoň doposud) zvládli a teď k věci, je možné vyhrát nad závislosti když užívám piko přes 13 let (asi 10let velmi intenzivně) denně často více jak 300 mg (kromě intravenozni aplikace používám všechny ale nejčastěji sňupáním a pote orálně). Užívám ho až 3 týdny v měsíci (poté abstinence kvůli nedostatku financí). Nejdéle jsem abstinoval 8 měsíců ale celé toto období bylo značné depresivni, s absolutní apatii k veškerým koníčkům, a příšernou nechutí k práci, cele období bylo jen z práce přímo do postele a pořád dokola, byl jsem i 2 týdny zcela dobrovolně ze své vůle v mírné léčebně kde ale zjevně se závislosti na piku neměli žádné zkušenosti, jsem stále v ambulantní léčbě u psychiatra díky depresim ktere mám jen v době abstinence ale diagnostikovány jsou jako těžké. Užívám antidepresiva jako trittico na spaní a Bupropion přes den které užívám současně několik měsíců a které absolutně na mou závislost nestačí. Můžete mi poradit na co se mám obrátit ? Eventuálně bych velice uvítal kontakt na toho dealera, více zkazit mě již nelze a obávám se že už ani spravit 🙁

     JT

     15. září 2021 v 23:59

     Dobrý den, Martine,
     děkuji za ocenění našeho webu! 🙂
     Na základě toho, co píšete, musím říct, že mi to přijde, že byste přesně byl ten člověk, kterému by sedla substituční léčba stimulanty, kdyby byla v Česku k dispozici. V současné situaci máte tři možnosti:
     a) pokračovat dál v braní – což tedy moc dlouhodobě fungovat nemůže
     b) skončit a navýšit si aktuální léky
     c) skončit a změnit léky
     Samozřejmě nejlepší by bylo přestat. Nebojte, jsou lidé, kterým vyjde léčba třeba až napodruhé nebo napotřetí, ale pak to vyjde a je to v pořádku. Určitě bych tedy na Vašem místě zvážil, zda by to nebylo nejlepší a podrobně to probral s psychiatrem.
     Je škoda, že si tak málo věříte, asi už jste to zkoušel sám mnohokrát a nevyšlo to. Znám to. On je velký rozdíl, jestli to člověk zkouší sám, nebo v léčebně, kde má podporu. Je ale třeba vybrat dobrou léčebnu, ne pražské Bohnice nebo podobné. S tím by Vám případně zkušený psychiatr také mohl pomoci.
     S přáním všeho dobrého do budoucna
     Lukáš, Vše o drogách.cz

  Karin

  14. října 2019 v 20:47

  Blbost g je drachsi

   JT

   19. října 2019 v 1:49

   Dobrý den, Karin,
   s přibližnou cenou, která je zde uvedena, máme osobní zkušenosti. Cena samozřejmě může být různá, tohle je spíše orientační a zprůměrované z různých cen, co jsme platili. Je jasné, že o víkendu večer na Václaváku nebo někde v klubu to bude dražší, než když člověk kupuje přímo od vařiče ve všední dny.
   Za kolik jste ho kupovala/kupujete vy?
   Děkuji za Váš komentář, přeji hezký víkend.
   Honza, Vše o drogách.cz

    Karin

    3. února 2020 v 11:08

    No v Praze je všechno drahé ne jenom fet ale dalo by se říct všechno. Končím Karin.

  Pavel

  6. listopadu 2020 v 22:04

  koupím ozvi se

  Jezisek.panacek

  12. července 2021 v 17:43

  cus.
  za tu cenu to bude mit s pedrem spolecnej akorat tak nazev..

   JT

   3. srpna 2021 v 22:57

   Ahoj, díky za komentář. Bavili jsme se o tom ještě jednou oba dva, co jsme si tento web vymysleli, a skutečně jsme se setkávali s cenami kolem 1000 až max. 1500 Kč za gram pervitinu. Je to ale informace min. dva roky stará, takže teď se může pohybovat výše. Další věc je ta, že ten komentář „Výprodej párno“ mohl být klidně podvod.
   Díky ještě jednou za koment a měj se hezky.
   Lukáš, Vše o drogách.cz

Marek

5. srpna 2019 v 21:18

Neuvedli jste užívání kouřením.

  JT

  12. srpna 2019 v 0:48

  Dobrý den, Marku,
  děkuji Vám za upozornění, do článku jsem kouření pervitinu doplnil. Uvítáme i další Vaše postřehy a zkušenosti, můžete kdykoliv napsat. 🙂
  Přeji Vám vše dobré, mějte se pěkně.
  Tomáš, Vše o drogách.cz

*jméno skryto na žádost komentujícího*

10. října 2019 v 7:38

Dobrý den prosím o radu syn 38 let přiznal užívání pervitinu kouřením přestal chodit do práce předtím pracoval ok má dceru 18 let ta se s ním už boji stýkat já jako matka už mám také strach mou pomoc dojít na léčbu stále odmítá dochází mu peníze trvá toto Asi 4 měsíce často se neozve třeba i tři týdny mám strach i o jeho život vůbec si nevím rady každý den se bojím víc co přijde v noci přemýšlím nevím jak dál dekuji

  JT

  12. října 2019 v 19:54

  Dobrý den,
  jsme diskrétní, na komentář jsme Vám odpověděli e-mailem, jak jste si přála.
  Lukáš, Vše o drogách.cz

Sam

7. července 2021 v 18:43

Jak rychle vzniká závislost na Pervitinu? Jak rychle se mění chování uživatele? Předpokládám,že,když si píchá 2-3x týdně na noze mezi prsty,tak je asi už hodně v závislosti. Jaká je asi perspektiva takového uživatele? Uživatel závislost vytrvale neguje,nepracuje,je agresivní,neplní vyživovací povinnosti ani svoje děti nijak nerozvíjí.

  JT

  3. srpna 2021 v 23:08

  Dobrý den, Same, pokud si někdo aplikuje 2-3x týdně, tak už závislý je určitě, minimálně psychicky. Jediná možnost takového člověka, jak nepřijít o všechno, je okamžitě se začít léčit. Protože jeho perspektiva je, že ztratí důvěru blízkých, přijde o práci, peníze a nakonec i o svoji soudnost/osobnost. Pervitin ničí vše, včetně morálky dotyčných, je v tomto ještě horší než heroin.
  Jak to popisujete, tak tento člověk již lidem okolo sebe nic nepřináší. Kdyby ho třeba rodina dotovala a on se alespoň na oplátku (třeba pod vlivem) staral o dům, nebo děti, tak alespoň to by se dalo brát jako plus. Ale jestli nedělá ani to, tak bych na místě rodiny reagoval co nejdříve a tvrdě a rázně.
  Určitě je ale třeba celou situaci promyslet. Na místě blízkých bych se zašel poradit s odborníkem/více odborníky. Vyhození takového člověka z domova totiž může jak pomoct, tak ale i situaci o hodně zhoršit. Proto je třeba najít takové řešení, aby sedělo k osobnosti a chování dotyčného, aby dotyčný co nejdříve získal náhled na svůj vlastní stav. Nyní si totiž pravděpodobně ani neuvědomuje, v jak velkém problému se nachází.
  Pokud by Vás zajímalo další info, určitě napište. Pokud by to bylo už soukromé, můžete použít samostatný kontaktní formulář, ctíme ochranu soukromí a GDPR, neváhejte se nám tedy ozvat.
  Lukáš, Vše o drogách.cz

Kit

5. srpna 2021 v 23:03

Dobrý den, po dlouhém pozorování a hledání jsem zjistil že přítelkyně užívá pervitin. Užívá ho cca 3x do měsíce šňupáním. V minulosti jsme o tom nějak mluvili ale po dalším pozorování pokračuje dále. Prosím o radu jak s ní o tom mluvit a přimět ji k tomu aby přestala.

  JT

  15. září 2021 v 23:44

  Dobrý den, Kite,
  děkuji za Váš komentář. Přimět někoho, kdo užívá pervitin, k tomu aby přestal, je nesmírně těžké. Zejména pokud užívá „jen“ třikrát do měsíce. To totiž není tak časté braní, takže pravděpodobně ještě nepociťuje nějaká velká negativa užívání. Je dobře, že neužívá každý den, to by byla úplná cesta do pekel, i tak je to ale samozřejmě špatně. Můžete argumentovat tím:
  a) že by ztratila vztah s Vámi
  b) že by přišla o práci, peníze atp.
  Nicméně ideální by bylo, abyste celou situaci probral s někým podrobně, prodiskutoval, jak postupovat, co by mohlo zabrat atp. Změnit její životní styl totiž bude muset chtít ona sama. Obraťte se na psychologa/terapeuta, který má zkušenost s léčbou návykových nemocí, např. v Praze v Sananimu nebo v Prevcentru.
  Přeji Vám hodně štěstí!
  Lukáš, Vše o drogách.cz

Přidat komentář

Varování

Užívání drog je značně riziková činnost. Naše stránky se snaží pomoci každému, kdo se již rozhodl, že bude drogy užívat, aby rizika užívání drog snížil. Drogy mohou krátkodobě přinést potěšení, ale dlouhodobě ničí životy. Nejlepší je drogy neužívat vůbec!

Nezapomínejte, že pozitivní účinky, které tu popisujeme, jsou vždy jen krátkodobé. Naopak závislost je onemocnění dlouhodobé.

Před každým užitím drogy si vždy důkladně zvažte, zda Vám krátkodobý příjemný pocit stojí za riziko dlouhodobých problémů.

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, napište nám svůj dotaz!